Ovako diplomata i profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Bostonu Vesko Garčević komentariše reakciju pojedinih političara u Crnoj Gori ali i regionu na odluku administracije Donalda Trampa da suspenduje američku razvojnu pomoći (USAID) u trajanju od 90 dana.
,,Sada se vidi ko su ti ljudi i u Vladi Crne Gore koji zagovaraju EU, a raduju se što će biti zaustavljeno finansiranje kroz USAID. Vuk mijenja dlaku, ali ne i ćud, neki su jasno pokazali što i kako misle”, ističe Garčević za Pobjedu.USAID, odnosno Američka agencija za međunarodni razvoj, godinama je bio ključni partner zemljama Zapadnog Balkana, podržavajući njihove napore u jačanju demokratije, ekonomskom razvoju i izgradnji civilnog društva.
Do trenutka suspenzije, USAID je bio aktivno uključen u brojne projekte u Crnoj Gori ali i u regionu uopšte. Podrška je bila usmjerena na širok spektar oblasti, od jačanja institucija vlasti i civilnog društva, preko podrške ekonomskom razvoju, do pomoći u obrazovanju, zdravstvu i zaštiti životne sredine.
Garčević dodaje da reakcija pojedinaca u Crnoj Gori uopšte ne iznenađuje.
,,Oni koji su sa oduševljenjem pozdravili potez Trampa, po svaku cijenu žele da zaustave progres i ožive ideju o donošenju zakona o stranim agentima”, smatra on.
![](https://media.pobjeda.me/media/2025/02/08/1739046561-vesko-garcevic-seminar-postupak-nabavki-u-nato-sistemu-0906-2016-vlada06.jpg)
Vesko Garčević, Foto: Pobjeda
Podsjećajući na inicijativu koalicije „Za budućnost Crne Gore“ da se usvoji pomenuti zakon koji targetira civilni sektor, a kojem se oštro usprotivila Evropska unija, Garčević kaže da inicijatori moraju da imaju na umu da bi se hipotetički takav akt odnosio na svaku organizaciju koja se finansira iz inostranstva.
,,Po toj logici, onda mi imamo toliko stranih agenata, recimo države Srbije – od Srpske kuće pa nadalje. Dakle, svi oni bi se mogli tako kvalifikovati ako bismo tako usko gledali na ovo pitanje”, ističe sagovornik Pobjede.
Podsjećamo, iz koalicije „Za budućnost Crne Gore“ u oktobru 2024. godine poručili su da je potrebno hitno predlaganje zakona o agentima stranog uticaja u Crnoj Gori, te da taj način zemlju žele učiniti istinski slobodnom.
Lideri ove koalicije insistirali su tada da fokus treba staviti na pripreme i donošenje akata koji će urediti „funkcionisanje raznih stranih agentura koje pod plaštom nevladinih organizacija (NVO) pokušavaju da utiču na unutrašnju i spoljnu politiku naše zemlje“.
Trampov potez nikoga nije iznenadio
Garčević napominje da blokiranje USAID-a predstavlja problem koji treba posmatrati mnogo šire.
Ističe da je situacija kompleksna i da treba ispratiti kako će se stvari razvijati ne samo u Americi nego i u svijetu.
,,Nije samo u pitanju USAID, stvar je u tome da su svi federalni fondovi za pomoć suspendovani. Radi se o svim drugim sredstvima za projekte raznih vrsta od obrazovanja, preko humanitarnih aktivnosti, pa do aktivnosti za razvoj. Sve to je stavljeno na led. Dakle, nije samo novac stavljen na led, već je tu i ideja da se USAID rasformira kao takav”, objašnjava profesor bostonskog univerziteta.
Podsjeća da postoji ideja i o preuzimanju USAID-a od strane Stejt departmenta, što u krajnjem, smatra on, dovodi u pitanje američki pristup ne samo na Zapadnom Balkanu, nego svuda.
Garčević napominje i da ovakav potez Trampa ne predstavlja iznenađenje, te da je možda jedino iznenadna brzina kojom je ovu zamisao sproveo u djelo.
,,Iznenađenje jedino može biti što se ovo desilo vrlo brzo, bukvalno odmah po dolasku u Bijelu kuću. Tramp se sada osjeća mnogo jači nego što je bio. Skoro da nema prave opozicije u smislu da se spriječi u svojim naumima. Ima kontrolu nad Senatom i Kongresom i to će trajati sigurno dvije godine do izbora za Kongres i Senat. Tada će se stvari vjerovatno promijeniti, ali sada on ima mogućnost da radi što god želi”, ističe sagovornik Pobjede.
Ko se obradovao suspenziji USAID-a
Vrlo zapaženo prošle su reakcije na odluku o suspenziji USAID-a na 90 dana. Tako je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prošle sedmice poručio da bi suspenzija američke Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED) bila naznaka boljih vremena.
On je ocijenio da je ova organizacija bila „zamjena za srkivanje prljavih poslova CIA, USAID-a i drugih“, te da je siguran da suspenzijom ovih organizacija „dolazi bolje vrijeme za slobodarske narode u svijetu“.
Vučićev saveznik i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da će inicirati pokretanje istrage protiv organizacije USAID i njihove uloge u finansiranju medija i nevladinih organizacija putem američke ambasade, a koji su, kako je ocijenio, radili na destabilizaciji Republike Srpske.
Kada je u pitanju Crna Gora, suspenziju američke agencije za međunarodni razvoj sa oduševljenjem su dočekali pojedini članovi koalicije ZBCG, kao i mediji njima naklonjeni.
Tako je funkcioner Nove srpske demokratije Marko Kovačević kazao da će on i njegova partija ubuduće imati dobru saradnju sa Trampovom administracijom, te da to smeta pojedinim NVO u Crnoj Gori.
O USAID-u je govorio i lider DNP Milan Knežević, rekavši da su crnogorske NVO od Amerike prošle godine dobile 77 miliona.
,,Zamolimo sve ove NVO, koje su finansirane od podružnica CIA-e, da nam pozajme novac da se ne zadužujemo, pa ćemo im vratiti kad budemo imali. Oni su se toliko borili protiv ruskog malignog uticaja”, naveo je Knežević.
Garčević smatra da je trenutna situacija takva da su se pojedini lideri na Balkanu, poput Vučića, sada ohrabrili i da osjećaju da će im Trampov mandat dati dodatnu snagu.
,,Oni već vide da je ovo njihov momenat i osjećaju da sada mogu raditi ono što hoće, da im Tramp daje za pravo da i oni slično pristupe prema NVO sektoru u svojim državama”, navodi Garčević.
Kako je dodao, posljednji postupci Bijele kuće vjetar su u leđa i onima koji žele da zapuše usta NVO sektoru.
,,To podupire želju pojedinih da vladaju bez kontrole. Tome se i te kako raduje i Rusija i njeni podržavaoci na Balkanu”, ocijenio je Garčević.
Crna Gora kao kolateralna šteta
,,Serija kontroverznih poteza novog američkog predsjednika indikator je potpuno nove dinamike u vođenju politike SAD, samim tim i u odnosima sa ostatkom svijeta, u prvom redu sa Evropom”, ocijenio je Garčević.
U tom smislu, kako kaže, treba napomenuti i činjenicu da je Evropska unija mnogo slabija nego što je bila prije 10 godina, te da danas postoji mogućnost njenog skretanja udesno usljed jačanja takvih struja u pojedinim zemljama članicama.
,,Svako potencijalno skretanje Evrope udesno, može imati refleksiju na to kako se posmatra Balkan. U krajnjem, to može da ima veliki uticaj i na proces proširenja i uključivanje Crne Gore u članstvo. Ako bi po nekom scenariju došlo do neke vrste dogovora o Ukrajini što bi zaustavilo rat, sa pomenutim promjenama u EU koje su moguće, odjednom se postavlja pitanje pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. To bi odjednom moglo poslati irelevantno”, kaže Garčević.
U toj situaciji, kako kaže, naša zemlja bi mogla postati kolateralna šteta i odjednom od 2028. godine priča može postati sasvim drugačija.
,,To na kraju krajeva mnogima u Vladi Crne Gore ne bi ni smetalo, naročito onima koji ovih dana podržavaju Trampa i naklonjeni su Rusiji”, navodi sagovornik Pobjede.
Ovaj hipotetički scenario mogao bi se, kako kaže Garčević, izroditi kao produkt otvaranja pitanja odnosa između Amerike i EU.
,,Tada je sve moguće, tada se otvaraju razna druga pitanja pa tako bi moglo i pitanje proširenja EU”, naveo je.
Kako kaže, primjetno je da iz dana u dan u Evropi jača desnica.
Preporučeno
,,Vidimo primjere Austrije, Slovačke, Mađarske, Italije, Holandije… Ukoliko to klatno ode prema desno, to će sigurno uticati i na odnose Evrope prema regionu Balkana, pa tako i prema drugim pitanjima na kontinentu, a neće zaobići ni odnose unutar NATO”, zaključuje Garčević.