Sutkinja Desanka Lopičić je za sudiju US prvi put izabrana 23. juna 2005. godine. Na novi mandat u Ustavnom sudu ponovo je izabrana 27. decembra 2013. godine, na predlog tadašnjeg predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića.
Ustavni sud trenutno ima četvoro sudija. Pored Lopičić, to su predsjednica Snežana Armenko i sudije Momirka Tešić i Faruk Resulbegović. U četvoročlanom sastavu sud je od kraja maja ove godine, kada je uslov za starosnu penziju stekao sudija Budimir Šćepanović.Prethodno je u decembru Skupština ekspresno penzionisala sutkinju Draganu Đuranović, a u maju prošle godine u penziju je pošao i sudija Milorad Gogić. Skupština do danas nije izabrala naslednika ni za Gogića, ni za Đuranović, ni za Šćepanovića.
Ustavni odbor je u prethodnom periodu saslušao 13 kandidata koji su konkurisali za dva sudijska mjesta u US. Međutim, zbog problematičnog penzionisanja sutkinje Đuranović, sa postupkom izbora sudija se zastalo, a i Venecijanska komisija nedavno je potvrdila da prilikom njenog razrješenja sa sudijske funkcije nisu ispoštovane procedure. Kao ovlašćeni predlagač, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sredinom maja je uputio predlog parlamentu da se za sutkinju US (umjesto Šćepanovića) izabere advokatica Mirjana Vučinić. Međutim, taj predlog još nije došao na dnevni red parlamenta, iako US funkcioniše na samoj ivici blokade.
Preporučeno