Vujović: Premijer da provjetri u svojoj Vladi i da oduzme monopol jednoj partiji da upravlja silom

Vujović: Premijer da provjetri u svojoj Vladi i da oduzme monopol jednoj partiji da upravlja silom

Standard

15/01/2025

22:33

Protestima se bori ne samo za ono što su studenti istakli, nego i da Crna Gora ne propusti šansu da postane članica Evropske unije, kazao je gostujući u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, profesor Fakulteta političkih nauka u Podgorici Zlatko Vujović.

U Evropskom parlamentu danas su se čule oštre kritike na račun predstavnika crnogorske vlasti. Poslanik Evropskog parlamenta Tomislav Sokol je kazao da odnos prema protestima ukazuje na autoritaran režim. Takve su kritike prilično objektivne, smatra Vujović, naročito kad se uzme u obzir pristup funkcionera iz bezbjednosnog sektora, u cilju zastrašivanja građana i I onih koji podržavaju proteste neformalne grupe studenata “Kamo śutra”.

“Vidimo da ima prilično sličnosti sa onim što se dešava u Srbiji, a to je da se pokušava na neki način zastrašiti da bi se smanjio i sveo na minimum broj onih koji će izaći na proteste i tražiti njihove ostavke. U demokratskom sistemu se političari suočavaju sa odgovornošću, a ne nikako da pokušavaju da kroz promociju i širenje straha spriječe kritički osvrt na njihov rad”, rekao je Vujović.

Vjeruje da će protesti biti alarmna lampica, u danu kad dolazi evropska komesarka Marta Kos, te da će ukazati na puno problema, koji se u prvi plan ne ističu.

“Članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji je projekat ne samo Crne Gore, nego i Evropske unije. Svjesni smo koliko neki drugi akteri pokušavaju da to spriječe, ali to ne znači da trebamo da zatvorimo oči na ponašanje ove vlasti, posebno kada ona zloupotrebljava procese evropskih integracija, i otvorenost Evropske unije za članstvo Crne Gore. Na taj se način obračunava sa svima onima koji žele Crnu Goru  kao mjesto za bolji život, i kada je riječ o slobodama, i kada je riječ o pravima”, istakao je Vujović.

Posjeta premijera Cetinju je zakasnila 

Posjeta Cetinju, premijera Crne Gore Milojka Spajića, je potez u cilju kontrole I, kako objašnjava Vujović, štete koja je nastala za njegovu Vladu i za njega lično.

“Ponašanje samoproglašenog zamjenika premijera, gospodina Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića je dovelo gospodina Spajića u jednu veoma tešku situaciju, a to je da umjesto da ima članove Vlade koji rješavaju i preveniraju probleme, on ima one koji produbljuju, i na neki način stavljaju oznaku mete i na samoga premijera takvim svojim ponašanjem. Ta posjeta Cetinju, koliko god da je pokušaj smanjenja štete je prilično zakasnila, iz razloga što je premijer trebao da bude značajno ranije u posjeti Cetinje. S druge strane trebali su i oni ministri i članovi Vlade, koji su bili pozvani da budu na komemorativnoj sjednici”, kazao je on.

Lideri vladajuće koalicije u Crnoj Gori, makar oni iz ključnih političkih partija, nijesu, nažalost pokazali nikakvu empatiju, ocjenjuje Vujović i dodaje da nijesu pokazali ni sposobnost da u kriznim situacijama upravljaju složenim sistemima.

“I to najbolje pokazuju kad je riječ o bezbjednosnom sektoru, jer Demokratska Crna Gora je tražila isključivu privilegiju da kontroliše bezbjednosni sektor, to je loš potez da bilo koja politička partija, upravlja jednim sektorom kakav je bezbjednosni. Ali kad su to tražili, kad su to dobili, što je bila loša odluka, onda moraju da prihvate odgovornost kad taj sektor proizvodi tako loše rezultate, nažalost, umjesto toga imamo kampanju zastrašivanja”, naglasio je Vujović.

Demokrate simuliraju Vučića

Odnos Demokrata prema organizatorima protesta ,,Kamo śutra”, ali i podržavaocima tog protesta, je, kako kaže, jedna primitivna kampanja i pokušaj da zastraše i diskredituju svi koji su spremni da kritikuju.

“Mislim da su prilično promašili temu, lično ne vjerujem da je puno građana povjerovao u sve te priče, i mislim da će najbolji odgovor uslijediti sjutra, tokom samog skupa. Da li je ta kampanja diskreditacije, targetiranja svih lidera civilnog sektora u Crnoj Gori, medija, umjetnika, prije svega studenata, samo zato što su se usudili da kritikuju lidere Demokratske Crne Gore, urodilo plodom?! Mislim da nije, već je motivisala i mobilizovala mnogo veći broj građana. Vjerujem da će to pokazati sjutrašnji protest”, dodao je on.

Prema njegovim riječima vidljiv je dosta primitivan pokušaj kopiranja kampanje iz Srbije. Zastrašivanje je, objašnjava, na neki način simuliranje onoga što Vučić radi.

“Ali ako uporedimo, u konkretnom slučaju proteste i reakciju vlasti u Srbiji i Crnoj Gori, onda možemo da kažemo da Srbija koristi jedan kombinovani pristup, on je preuzeo odgovornost, natjerao određene ljude da preuzmu odgovornost za ono što se desilo, smijenjeni su neki ministri, odnosno podnijeli ostavke, pa je reakcija tužilaštva to što su uhapšeni, a sa druge strane ide i prijetnja, i zastrašivanje, i diskreditacija, jer je procijenio da jedan element nije dovoljan. U ovom slučaju imate samo batinu, odnosno zastrašivanje, prijetnje, pokušaju diskreditacije provladinih medija svakog onoga ko kritikuje. Mislim da su ovi spin doktori, kako god oni sebe doživljavali, prilično promašili temu, i vidjeće se to i kad je riječ o padu rejtinga, i takođe odazivu građana sjutra”, poručio je on.

Organizatori protesta mudriji od članova Vlade 

Vujović vjeruje da su organizatori protesta “Kamo śutra” svjesni potencijala i mogućnosti koji može protest donijeti. Tose, objašnjava, vidi po Srbiji gdje organizatori mudro vode proteste.

“Mladi ljudi su veoma svjesni i naučili su lekcije od prethodnih. Vidimo da i naše kolege, kazem kolege iz razloga što su studenti, a ja predajem na Fakultetu političkih nauka, dosta to mudro rade, i neki potezi koje su povukli, u konkretnom slučaju kada nijesu prihvatili sastanak sa premijerom, dan uoči protesta, govori o tome da su veoma svjesni značaja  ispravnosti efekata moguće komunikacione strategije. Da su u ovom trenutku prihvatili sastanak sa premijerom vjerovatno bi to uticalo na značajno manji odaziv građana, na ovaj način uradili su pametan potez”, dodaje Vujović.

Sa druge strane, kako kaže, potez premijera da ih pozove na sastanak, a da prije toga nijesu išli pregovori da bi taj sastanak imao neki rezultat, “nego čisto eto ajmo se sresti”, ponovo je napravljen propust sa strane premijera.

“Više mudrosti vidim na strani organizatora protesta, koji će vjerovatno biti podržani od strane onih bojnih struktura crnogorskog stanovništva koji su nezadovoljni sa svim ovim što radi Vlada. Konkretno sad, čuli ste, oko zapošljavanja policajaca, vidimo da će to, u stvari, da se svede na partijsko zapošljavanje. Kad je riječ o Demokratskoj Crnoj Gori vidite brojna preduzeća gdje su oni bili u upravi, sve se svodi na partiju, partija je iznad svega. Taj model će voditi još goroj situaciji”, kazao je on.

Uvijek je, dodaje on, postojao određeni politički uticaj na policiju, ali nijedna partija u kratkom roku nije dobila mogućnost da isključivo partijskim zapošljavanjem obezbjedi toliki broj partijski lojajnih policajaca.

“To nas vodi u pogrešnom pravcu, i svaka kriza otvara prostor za rješenja i određene hrabre poteze, mislim da premijer Spajić, koliko god bio u teškoj situaciji, ima priliku da razriješi, ne samo smjenu ta dva ministra Demokratske Crne Gore, već da se otkloni još veća greška, od personalne, a to je da nijedna partija, koja god to bila, ne smije upravljati u potpunosti bezbjednosnim sektorom, i ovo je prilika da neke stvari malo provjetri u svojoj Vladi, i da oduzme monopol jednoj partiji da upravlja silom u ovoj zemlji”, kazao je Vujović.

Na taj način, podsjeća Vujović na riječi evropskog parlamentarca Tomislava Sokola, Crna Gora postaje autoritarna zemlja, umjesto da postane članica Evropske unije.

“Tako ćemo biti zemlja koja će, kao u Srbiji, imati kombinaciju i spregu policije i batinaša, koji će zastrašivati sve one koji kritikuju, govorim o onim potezima koje preduzima Vučić u Srbiji, kada sa jedne strane poziva studente i kaže prihvatili smo vam zahtjeve, a onda šalje uveče batinaše da upadaju, kao što su upali na Pravni fakultet i napali studente. To nije dobar put, i, mislim, da je najveća odgovornost na predsjedniku Vlade da povuče ručnu, i da ne ide u smjeru u koji ga guraju lideri Demokratske Crne Gore”, naglasio je Vujović.

Odgovornost za skupštinsku krizu je kod predsjednice Ustavnog suda

Da bi se riješila skupštinska kriza, podsjeća on, odgovornost treba da preuzme predsjednica Ustavnog suda i da proglasi neustavnim ono što je Skupština usvojila.

“S obzirom na snažan politički uticaj kada je riječ o izboru sudija Ustavnog suda, teško da se može očekivati preuzimanje takve odgovornosti. Na političarima je isto tako, da  stave van snage odluke, i da se kroz dijalog riješi. Kada govorimo o tim ljudima koji su izazvali, na osnovu pokretanja  procedure za okončanje njihovog  mandata, sve bi se ponovo desilo za nekih pola godine, ne bi ostali u Ustavnom sudu 12 godina, nego pola godine, ili par mjeseci više, i nije bilo nikakvog razloga za neku dramu, nego je neko htio, pošto poto, da napravi veliku štetu reputaciji Crne Gore”, ocijenio je on.

Reakcija opozicije je, kako kaže, takva kakva je. Objašnjava da nije za bilo kakav bojkot i blokade, no ako  vlast bahato postupa, onda je, kaže, vjerovatno riječ o provokaciji.

“Želio bih da, prije svega, kroz jasan politički dijalog, dođu do dogovora i izađu iz ove situacije. To je odgovornost predsjednika Skupštine, jer je on taj koji bi trebao da pomogne da opozicija i vlast dođu do ključnih pitanja kroz dijalog i kompromis”, zaključio je Vujović. 

Izvor (naslovna fotografija):Zlatko Vujović

Ostavite komentar

Komentari (0)