Vlada te države, kako piše Lux TImes, objavila je da bi bila spremna za uvođenje tog sistema sljedeće sedmice kao što je prvobitno planirano, da taj rok nije ponovo pomjeren.
Francuska, Njemačka i Holandija su na poslednjem ministarskom sastanku u Luksemburgu tražile odlaganje kontrole ulaska i izlaska iz Unije, jer kompjuterski sistemi još nisu spremni za to, pa je iz Brisela saopšteno da se početak primjene EES odlaže “do daljeg”.Sugerisali su i da bi njegova primjena mogla da počne krajem ove ili početkom sljedeće godine, ali fazno – za početak u svega nekoliko država EU, kako bi se testirala efikasnost sistema, prije nego što bude pušten u rad širom Unije.
EES je sistem prijave za put u države EU, koji se popunjava prije svakog putovanja, a koji podrazumijeva i davanje biometrijskih podataka prilikom prvog dolaska na spoljnu granicu EU.
Cilj uvođenja EES je, kako je ranije rečeno, da se ukine pečatiranje pasoša, ubrzaju procedure prelaska granice i vrši bolja kontrola ulaska u EU.
Sistem obuhvata sve države EU, osim Kipra i Irske, kao i četiri države koje njeguju bliske veze sa Unijom: Island, Norveška, Švajcarska i Lihtenštajn.
Prvobitno je planirano da bude pušten u rad 2022. godine, ali je taj rok više puta pomjeran, jer države članice nisu bile spremne za to.
EES je samo dio šireg sistema, koji će podrazumijevati i ETIAS – sistem za izdavanje dozvola za ulazak u zemlje EU.
U pitanju je dozvola za put koja važi tri godine, bez obzira na broj putovanja i koja će, za razliku od EES koji je potpuno besplatan, koštati sedam eura.
Preporučeno
Prema posljednjem planu, ETIAS bi trebalo da počne da se primjenjuje u prvoj polovini sljedeće godine, ali je neizvjesno da li će taj rok biti pomjeren zbog odlaganja primjene EES.