Sahrana pape Franja u sjenci Trampovih pregovora

Sahrana pape Franja u sjenci Trampovih pregovora

Standard

26/04/2025

19:14

Emotivno odavanje počasti popularnom papi Franju uslijedilo ju u trenutku velike diplomatske žurbe da se sastanu s predsjednikom SAD.

Svjetski lideri okupili su se danas na Trgu svetog Petra kako bi odali počast papi Franju, ali i iskoristili rijetku priliku za spontanu diplomatiju, usred trgovinskog rata i sukoba Rusije i Ukrajine.

Smrt pape ove sedmice, nakon duže bolesti, pokrenula je intenzivne pripreme za sahranu, kojem je prisustvovalo oko 250.000 ljudi, među kojima su bili mnogi šefovi država, visoki političari, crkveni velikodostojnici, kao i poznate ličnosti, sveštenici, aktivisti i obični vjernici.

Prisustvo tolikog broja svjetskih lidera zasjenilo je samu ceremoniju i počasti papi Franju, jer je Trg svetog Petra postao centar visoke diplomatije. Dok je kardinal Đovani Batista Re čitao homiliju posvećenu papi, ističući njegov humanitarni rad i skromnost, novinari su s kolonada na Trgu svetog Petra motrili na kretanje američkog predsjednika Donalda Trampa, prateći svaki njegov susret sa saveznicima i protivnicima kroz naočare, dok su iznad zujali policijski helikopteri.

Trampovo najavljivanje dolaska na papinu sahranu izazvalo je veliku diplomatsku žurbu, jer su svjetski lideri željeli iskoristiti priliku za susret s njim, u periodu velike geopolitičke napetosti. Saveznici SAD, posebno u Evropi, željeli su da se sastanu s Trampom nakon što je uveo carine, dajući trgovinskim partnerima 90 dana za pregovaranje. Ova diplomatska žurba dešavala se i dok Ukrajina i Rusija navodno pregovaraju o mogućem primirju, što je rezultat posredovanja Trampove administracije.

I na kraju, susreti nijesu izostali. Novinari su primijetili Trampa kako tiho razgovara s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Zelenski je kasnije rekao da je to bio “dobar sastanak”, koji je uslijedio nakon produktivnih pregovora između SAD i Rusije o mogućem primirju, nakon više od tri godine rata u Ukrajini. Zelenski je sastanak, koji se održao prije zvanične ceremonije sahrane, opisao kao potencijalno “istorijski” i rekao da je postavio temelje za “pouzdan i trajni mir” u Ukrajini, uz objavljenu fotografiju dvojice lidera kako razgovaraju u Bazilici svetog Petra.

Tramp je takođe bio viđen kako se rukuje s francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom i Ursulom fon der Lajen, predsjednicom Evropske komisije. Fon der Lajen, koja se u svom tehničkom stilu ne slaže s Trampovim načinom vođenja, bila je zapostavljena od strane američke administracije dok je EU pokušavala da pregovara o smanjenju carina na američki uvoz, a nije bila prisutna u Bijeloj kući u prvim mjesecima Trampovog mandata.

Italijanski mediji su prije sahrane nagađali da će premijerka Italije Đorđa Meloni, koja je ideološki bliska američkom predsjedniku i koja je nedavno posjetila Bijelu kuću, pokušati da omogući sastanak lidera EU i SAD. Portparol Komisije je rekao da će svaka prilika za sastanak biti iskorištena.

Taj sastanak desio se mnogo brže nego što je bilo očekivano, sa smrću pape Franja, ali još nije jasno šta je iz njega proizašlo, jer je kratak video prikazivao samo rukovanje i kratki razgovor.

Predsjednica Komisije je na društvenoj mreži X nagovijestila da je imala „dobru razmjenu“ sa Trampom. Njena portparolka je u zasebnoj objavi rekla da su se njih dvoje „dogovorili da se sretnu“.

Tramp je takođe, čini se, razgovarao opušteno sa liderima Estonije i Finske, koji su sjedili pored njega na mjestima rezervisanim za šefove država. Meloni je, s druge strane, imala susret sa britanskim premijerom Kirom Starmerom i Viktorom Orbanom iz Mađarske.

Nije iznenađujuće što nije bilo nikakvih naznaka o prisustvu ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji bi u Italiji rizikovao hapšenje zbog naloga podnesenog protiv njega od strane Međunarodnog krivičnog suda sa sjedištem u Hagu. Među ostalim prisutnima bio je i Žulijan Asanž, australijski haker iza poznatih Wikileaks otkrića, koji je prošle godine pušten iz zatvora nakon postizanja nagodbe.

Bio je to dan koji nije bio samo politički ispunjen, već i duhovno značajan, jer su se kardinali okupili nekoliko sedmica prije nego što će početi konklava, tajni i drevni skup koji će odlučiti ko će biti novi papa, a koji je već počeo da otkriva oštre razlike među različitim frakcijama unutar Crkve.

Izvor: Politico
Izvor (naslovna fotografija):EPA-EFE

Ostavite komentar

Komentari (0)

X