Kako su naveli sud je 4. jula odbio sve zahtjeve okrivljenih i njihovih branilaca koji su se odnosili na izdvajanje određenih dokaza iz predmeta i preduzimanje “određenih dokaznih radnji”, nakon čega je predmet vraćen tužilaštvu.
Prethodno je Više tužilaštvo u Novom Sadu 18. juna saopštilo da je onemogućeno da završi istragu i podigne optužnicu zbog toga što je istražni predmet u sudu.Naveli su da je dostavljen sudu nakon 29. aprila, kada je ispitivanje komisije vještaka prekinuto pošto je odbrana iznijela više procesnih predloga.
Prema proceduri, sud treba da se izjasni o pojedinim predlozima odbrane.
Viši sud je tada u svom odgovoru demantovao da opstruiše vođenje istrage u slučaju pada nadstrešnice, dodajući da “oni ažurno, bez odlaganja postupaju po zahtjevima i predlozima okrivljenih i nihovih branilaca”.
Tužilaštvo je 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 osoba.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je optužnicu podiglo 30. decembra, ali ju je Viši sud u Novom Sadu polovinom aprila vratio “na doradu” uz obrazloženje da je “potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala njena osnovanost”.
Time je postupak vraćen u fazu istrage.
Među 13 osoba, obuhvaćenih optužnicom novosadskog tužilaštva, su i bivši ministar saobraćaja Goran Vesić, njegova saradnica u ministarstvu Anita Dimoski i bivša direktorka “Infrastrukture željeznice Srbije” Jelena Tanasković.
Njih troje, kao i bivši direktor “Infrastrukture željeznice Srbije” Nebojša Šurlan, terete se za teško djelo protiv opšte sigurnosti, u vezi sa krivičnim djelom izazivanje opšte opasnosti.
Svi optuženi pušteni su iz pritvora.
Vesić je nekoliko dana nakon tragedije podnio ostavku na mjestu ministra saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture.
Postupak vodi i Više javno tužilaštvo u Beogradu, koje je početkom marta podiglo optužnicu zbog propusta koji su doveli do pada nadstrešnice.
Viši sud u Beogradu potvrdio je 17. aprila ovu optužnicu.
Ranije je objavljeno i da Javno tužilaštvo za organizovani kriminal u Beogradu vodi predistražni postupak u vezi sa finansiranjem projekta renoviranja Željezničke stanice u Novom Sadu.
Nadstrešnica je pala nakon četiri mjeseca od svečanog otvaranja rekonstruisane stanične zgrade, u prisustvu zvaničnika.
Preporučeno
Nesreća je pokrenula višemjesečne masovne protesta u Srbiji sa kojih se od vlasti traži utvrđivanje političke i krivične odovornosti za pogibiju ljudi.