Na ceremonijalnom skupu u Kongresu SAD, koji duže od 70 godina okuplja poslanike i demokrata i republikanaca radi promocije zajedništva, Tramp je rekao da „stvarno vjeruje“ da ljudi „ne mogu da budu srećni bez religije i vjerovanja“.
Tramp se osvrnuo na prošlogodišnji atentat u Pensilvaniji, kada mu je metak okrznuo uvo i zamalo ga ubio, rekavši da „osjeća da je to promijenilo nešto u njemu“.„Osjećam se još snažnije. Vjerovao sam u Boga, ali osjećam se mnogo snažnije zbog toga. Nešto se dogodilo“, kazao je Tramp, koji je na kasnijem skupu u obližnjem hotelu, u sklopu Molitvenog doručka, rekao da ga je „Bog spasio“. Tramp je na Kapitol hilu rekao da je vjerska sloboda „dio temelja američkog života“ i pozvao na „apsolutnu posvećenost“ njenoj zaštiti.
Tramp i članovi njegove administracije su se već sukobili sa vjerskim liderima. Predsjednik SAD se suprotstavio stavu Merijen Bad, prve žene na mjestu vašingtonskog episkopa, koja je dan po njegovom stupanju na dužnost pozvala na milost za članove LGBTQ+ zajednice i migrante koji ilegalno borave u zemlji. Potpredsjednik SAD Džej Di Vens, koji je katolik, raspravljao se sa liderima Rimokatoličke crkve u SAD oko imigracije.
Brojni svještenici širom SAD zabrinuti su zbog uklanjanja crkava sa liste zaštićenih lokacija, čime se federalnim zvaničnicima omogućava da sprovode akcije protiv imigranata u tim objektima.
Sat vremena pošto je na Kapitol hilu pozvao na „jedinstvo“, Tramp je na događaju u hotelu zvučao pristrasnije – najavio je formiranje komisije za vjerske slobode i optužio administraciju svog prethodnika, demokrata Džozefa Bajdena, za „progon“ vjernika zbog krivičnog gonjenja zagovornika abortusa. Tramp je rekao i da će novu ministarku pravde SAD Pamelu Bondi, koja je danas stupila na dužnost, postaviti na čelo radne grupe za „iskorjenjivanje antihrišćanske pristrasnosti“.
Predsjednik SAD je likovao i zbog rezultata njegove borbe protiv takozvane „vouk“ kulture – ukidanja programa različitosti, jednakosti i inkluzije i ograničenja učešća transrodnih osoba u ženskim sportovima.
„Ne znam da li ste pratili, ali smo se riješili ‘vouka’ u posljednje dvije nedjelje. Vouk je nestao“, kazao je Tramp.
Preporučeno
Prvi predsjednik SAD koji je prisustvovao Molitvenom doručku bio je Dvajt Ajzenhauer, u februaru 1953. godine, od kada je svaki šef američke države govorio na tom skupu.