Ova uredba uključivat će finansijske i vizne sankcije protiv pojedinaca i članova njihovih porodica koji pomažu Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) u istragama protiv američkih građana ili saveznika SAD-a, prenosi Reuters pozivajući se na isti izvor.
Trampov potez dolazi nakon što su prošle sedmice demokrate u američkom Senatu blokirale republikansku inicijativu za sankcionisanje Međunarodnog krivičnog suda, koja je bila odgovor na izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane zbog vojne kampanje u Pojasu Gaze.Međunarodni krivični sud je već preduzeo mjere za zaštitu osoblja od mogućih američkih sankcija, poput isplate plata tri mjeseca unaprijed, pripremajući se za finansijske restrikcije koje bi mogle da im paralizuju rad, rekli su ranije izvori Reutersa.
Ovo je drugi put da se Međunarodni krivični sud suočava sa američkim sankcijama zbog svojih aktivnosti, jer je za vrijeme prvog Trampovog mandata 2020. godine Washington uveo sankcije tadašnjoj tužiteljici Fatou Bensouda i jednom od njenih najbližih saradnika zbog istrage o navodnim ratnim zločinima američkih vojnika u Afganistanu.
Međunarodni krivični sud ima 125 članica i trajna je institucija koja može procesuirati pojedince za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti, genocid i agresiju na teritoriju država članica ili od strane njihovih državljana.
SAD, Kina, Rusija i Izrael nisu članice ovog suda.
Preporučeno