test

Zelenski predstavio parlamentu „plan pobjede“ koji uključuje ulazak u NATO: Moskva reagovala stavom da se Kijev „mora otrijezniti“

Standard

16/10/2024

14:53

Ključni elementi 'mirovnog plana' uključuju zvanični poziv NATO-a za ulazak Ukrajine u taj vojni savez, ukidanje ograničenja koji su zapadni saveznici Ukrajine uveli na isporuku raketa dugog dometa kojim Ukrajina može gađati dubinu teritorije Rusije, čvrsti stav Ukrajine da odbija da ustupi Rusiji okupirane teritorije te nastavak ukrajinskog prodora u dubinu Rusije u regiji Kursk.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski predstavio je danas parlamentu dugo očekivani „plan pobjede“ koji ima za cilj da ojača poziciju države dovoljno da okonča rat s Rusijom.

Plan koji je iznio sadrži pet ključnih tačaka:

  • Poziv Ukrajini u NATO;
  • Jačanje ukrajinske odbrane od ruskih snaga, uključujući dobijanje dopuštenja od saveznika za korišćenje njihovog dalekometnog oružja za dejstva po teritoriji Rusije te nastavak vojnih operacija Ukrajine na ruskoj teritoriji kako bi se izbjeglo stvaranje „tampon zona“ u Ukrajini;
  • Obuzdavanje Rusije putem nenuklearnog strateškog paketa odvraćanja raspoređenog na ukrajinskom tlu;
  • Zajednička zaštita kritičnih prirodnih resursa Ukrajine od strane SAD i EU i zajedničko korišćenje njihovog ekonomskog potencijala;
  • U poslijeratnom periodu zamjena nekih američkih trupa stacioniranih diljem Evrope ukrajinskim trupama.

Tri „dodatka“ ostaju tajna i biće podijeljena samo s ukrajinskim partnerima, rekao je predsjednik Zelenski.

Plan je još u septembru predstavljen američkom predsjedniku Joeu Bidenu, kao i predsjedničkim kandidatima Kamali Harris i Donaldu Trumpu.

Ključnim saveznicima poput Britanije, Francuske, Italije i Njemačke takođe je navodno pokazan plan.

Međutim, uslovi predsjednika Zelenskog za mir sve su više u suprotnosti sa situacijom koja ga okružuje.

Pred poslanicima je priznao sve veći umor u svojoj zemlji. Vlastiti umor ocrtavao mu se na licu dok je govorio kako je „pobjeda za neke postala neugodna riječ i nije je lako ostvariti“.

Nacionalni moral postupno se ruši pod teretom sve većeg broja mrtvih, kontroverznog zakona o mobilizaciji i beskrajnih ruskih napada na ukrajinsku teritoriju.

Sve se više misli da bi svaki mirovni sporazum trebao uključivati Ukrajinu koja ustupa teritoriju u zamjenu za bezbjednosne garancije.

No, nije bilo ni naznake kompromisa koji bi približio kraj rata. Umjesto toga, Zelenski je udvostručio želju da Rusiju jačanjem ukrajinske vojske prisili na pregovore i da ne ustupi ukrajinsku teritoriju.

Takođe je tvrdio da se njegov opsežni plan može sprovesti uz dogovor njegovih saveznika, a ne Rusije.

Zelenski u javnosti ovaj rat očito i dalje vidi kao egzistencijalni, te upozorava na nastavak jačanja ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Takođe se činilo da je svoju viziju oblikovao kao priliku za ulaganje za zapadne saveznike u smislu prirodnih resursa i ekonomskog potencijala.

Ukrajinski predsjednik želi da njegove iscrpljene trupe nastave da se bore.

Ali s obzirom na to da se njegova vojska toliko oslanja na zapadnu pomoć, njegov „plan pobjede“ trebaće odobrenje sljedećeg predsjednika SAD.

Odmah nakon što je Zelenski završio govor, Kremlj je oborio njegov „efemerni mirovni plan“, rekavši da se Kijev mora „otrijezniti“.

Jedini način da se rat završi bio je da Ukrajina „shvati uzaludnost politike koju vodi“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Obraćajući se poslanicima, predsjednik Zelenski kritikovao Kinu, Iran i Sjevernu Koreju zbog njihove podrške Rusiji nazvavši te zemlje „koalicijom kriminalaca“.

Rekao je da će predstaviti plan pobjede na samitu EU najavljenom za četvrtak u Briselu sa temom podrške Ukrajini.

Izvor: BBC

Ostavite komentar

Komentari (0)