Sateliti, koje su proizvele kompanije ADA Space, Zhijiang Laboratory i Neijang High-Tech Zone, moći će samostalno obrađivati podatke koje prikupljaju, umjesto da se oslanjanju na one na tlu za obavljanje tog posla.
Sateliti su dio programa ADA Space-a pod nazivom ,,Star Compute“, te predstavljaju prvi segment onog što ova kompanija naziva ,,Three-Body Computing Constellation“. Svaki od 12 satelita ima ugrađeni AI model s 8 milijardi parametara te može obaviti 744 tera operacija po sekundi (TOPS), dok zajedno mogu upravljati s 5 peta operacija po sekundi (POPS). To je mnogo više u odnosu na 40 TOPS koliko je potrebno za Microsoft Copilot PC. Krajnji cilj je imati mrežu od nekoliko hiljada satelita, koji postižu 1.000 POPS.Sateliti međusobno komuniciraju brzinom do 100 Gbps korištenjem lasera, te dijele 30 terabajta prostora za pohranu, navodi Space News. Lansirani sateliti su ponijeli naučni teret, uključujući detektor X-zraka za snimanje kratkih kosmičkih fenomena poput gama zračenja. Sateliti takođe imaju mogućnost kreiranja 3D digitalnih blizanaca (digital twin podaci), koji se mogu koristiti u svrhe poput reagovanja u hitnim situacijama, gamingu i turizmu.
Prednosti posjedovanja svemirskog superkompjutera idu dalje od uštede vremena u komunikaciji. Tradicionalni satelitski prijenosi su spori, te manje od deset odsto satelitskih podataka dospijeva do Zemlje zbog faktora među kojima su ograničeni propusni opseg i dostupnost zemaljskih stanica.
,,Orbitalni podatkovni centri mogu koristiti solarnu energiju i zračiti svoju toplotu u svemir, čime se smanjuju energetske potrebe i karbonski otisak”, izjavio je Jonathan McDowell, svemirski historičar i astronom s Univerziteta Harvard.
Preporučeno
On je kazao da bi SAD i Evropa mogli provoditi slične projekte u budućnosti.