Šerf je morao da se bori da bi privukao investitore kada je osnovao kompaniju prije četiri godine. Helsing se bavi razvojem vojnih dronova i vještačke inteligencije za upotrebu na bojnom polju.
Danas mu to više nije najveća briga. Kompanija iz Minhena je prošlog mjeseca više nego udvostručila svoju vrijednost, dostigavši 12 milijardi dolara nakon nove runde finansiranja.,,Evropa ove godine, prvi put u decenijama, troši više na nabavku odbrambene tehnologije nego Sjedinjene Države”, izjavio je Šerf.
Bivši partner kompanije McKinsey & Company smatra da je Evropa možda pred velikom transformacijom kada je riječ o inovacijama u oblasti odbrane, uporedivom sa Menhetn projektom – naučnim naporom koji je omogućio SAD da tokom Drugog svjetskog rata brzo razvije nuklearno oružje.
,,Evropa sada počinje da se suočava sa realnošću odbrane”, dodaje.
Rojters je razgovarao sa više od dvadeset direktora, investitora i donosioca odluka kako bi istražio na koji način Njemačka – najveća ekonomija Evrope – planira da odigra ključnu ulogu u ponovnom naoružavanju kontinenta.
Prema riječima izvora, vlada kancelara Fridriha Merca vidi vještačku inteligenciju i tehnologiju startapa kao ključne za svoje odbrambene planove i smanjuje birokratiju kako bi startape direktno povezala sa vrhom vojske.
Njemačka je dugo održavala relativno skroman i oprezan odbrambeni sektor, oblikovan traumom nacističkog militarizma i snažnim poslijeratnim pacifizmom, dok je uživala zaštitu kroz bezbjednosne garancije SAD.
Privredni model Njemačke, koji karakteriše snažna averzija prema riziku, takođe je više favorizovao postepena poboljšanja nego radikalne inovacije.
To se sada mijenja. Uz sve neizvjesniju vojnu podršku SAD, Njemačka – jedan od najvećih saveznika Ukrajine – planira da skoro utrostruči svoj redovni budžet za odbranu na oko 162 milijarde eura godišnje do 2029. godine.
Veliki dio tog novca biće usmjeren na redefinisanje načina ratovanja, tvrde izvori.
Helsing je dio novog talasa njemačkih odbrambenih startapa koji razvijaju najsavremeniju tehnologiju – od robota sa vještačkom inteligencijom nalik tenkovima i bespilotnih mini-podmornica do špijunskih bubašvaba spremnih za borbu.
,,Želimo da pomognemo da Evropa ponovo dobije kičmu”, rekao je Šerf.
Neki od tih manjih preduzeća sada savjetuju vladu rame uz rame sa velikim, etabliranim firmama poput Rheinmetall-a i Hensoldt-a, koje zbog dugih lista narudžbina za konvencionalne sisteme imaju manje podsticaja da se fokusiraju na inovacije, rekao je jedan izvor.
Novi nacrt zakona o javnim nabavkama, koji je danas usvojila Mercova vlada, ima za cilj da smanji prepreke za startape sa ograničenim budžetom tako što će im omogućiti avansna plaćanja.
Preporučeno
Zakon bi takođe omogućio vlastima da ograniče učešće na tenderima samo na ponuđače iz Evropske unije.