Kako objašnjava Đukanović, promjene u društvenim normama dovele su do toga da brak više ne funkcioniše kao neupitna obaveza.
“U poslednjih nekoliko godina, broj razvoda u Crnoj Gori bilježi porast, a tome doprinose različiti društveni, ekonomski i kulturni faktori. Promjene u društvenim normama i očekivanjima od braka dovele su do toga da se više ne smatra obavezom već ličnim izborom, dok je sve prisutnija težnja ka emotivnom ispunjenju i ličnoj sreći. Savremene žene danas imaju veći stepen obrazovanja, ekonomski su nezavisnije i samosvjesnije, što im omogućava da ne ostaju u brakovima koji ne zadovoljavaju njihove potrebe, bilo emotivne, komunikacione ili egzistencijalne. Takođe, mediji i dostupnost informacija doprinose normalizaciji razvoda, koji više nije društveni šok već dio realnosti savremenog života,” rekao je Đukanović.DRUŠTVENI STAVOVI PREMA RAZVODU SVE LIBERALNIJI
Prema njegovim riječima, iako se u nekim sredinama razvod i dalje posmatra s dozom predrasuda, dominantna slika se ipak mijenja.
“Društveni stavovi prema razvodu su se takođe značajno promijenili. Iako se u nekim sredinama još uvek može naići na predrasude i tradicionalna shvatanja, posebno u konzervativnim ili ruralnim zajednicama, sve više ljudi, naročito mlađih generacija u urbanim sredinama, razvod prihvata kao legitimno rešenje kada brak više ne ispunjava svoju svrhu.
Tabu koji je ranije bio vezan za razvod postepeno se razgrađuje, a sam čin razvoda braka sve manje nosi stigmu neuspjeha”, kazao je sociolog.

SUDAR TRADICIONALNIH VRIJEDNOSTI I SAVREMENIH OČEKIVANJA
Đukanović napominje da je sukob između tradicionalnih rodnih uloga i savremenih društvenih težnji često korijen bračnih kriza.
“U crnogorskom društvu i dalje su prisutne tradicionalne porodične vrijednosti koje podrazumijevaju jasno definisane rodne uloge, autoritet starijih i nerijetko dominaciju muške figure u porodici. Međutim, te vrijednosti se sve češće nalaze u sukobu sa savremenim načinom života, koji promoviše individualnu slobodu, ravnopravnost partnera i fleksibilniju raspodjelu porodičnih i profesionalnih uloga.
Mnogi parovi se upravo zbog tog raskoraka suočavaju s teškoćama u očuvanju braka”, rekao je Đukanović.
ŽENE SVE ČEŠĆE ODBIJAJU DA OSTANU U DISFUNKCIONALNIM BRAKOVIMA
Govoreći o ulozi žena u savremenim razvodima, Đukanović objašnjava da su one danas znatno osnaženije i odlučnije.
“Žene danas znatno lakše donose odluku o razvodu u poređenju s prethodnim generacijama. Osim ekonomske nezavisnosti i većeg prisustva na tržištu rada, žene su danas informisanije o svojim pravima, otvorenije prema traženju podrške i sve manje spremne da tolerišu odnose koji ih emocionalno iscrpljuju ili ugrožavaju.
Promijenjena uloga žene u društvu osnažila je njen glas i u partnerskim odnosima, što se jasno reflektuje i u spremnosti da napusti odnos koji više nije zdrav ili funkcionalan”, objasnio je sociolog.
VRIJEDNOSTI INDIVIDUALIZMA UTIČU NA ODLUKE O RAZVODU
Kako ističe Đukanović, promjene u ličnim i društvenim vrijednostima sve više usmjeravaju ljude ka prioritetu lične sreće.
“Razvodi se danas javljaju kako kao posljedica ozbiljnih problema unutar braka, poput nedostatka povjerenja, komunikacije ili nasilja, tako i zbog promjena u vrijednosnom sistemu savremenog društva. Sve veći značaj individualizma, lične sreće i samopotvrđivanja dovodi do toga da ljudi postaju manje tolerantni na kompromise koji nijesu u skladu s njihovim unutrašnjim osjećajem ravnoteže.
Današnje društvo manje vrednuje žrtvovanje zarad formalnog očuvanja porodične slike, a više se oslanja na autentičnost i emocionalnu stabilnost”, istakao je Đukanović.
DIGITALNA STVARNOST DODATNO KOMPLIKUJE PARTNERSKE ODNOSE
Komentarišući savremeni kontekst u kojem se brak odvija, Đukanović upozorava da je digitalno doba donijelo nove izazove za intimne odnose.
“Na kraju, digitalno doba u kojem živimo dodatno komplikuje partnerske odnose.
S jedne strane, digitalne platforme i društvene mreže omogućavaju jednostavniju komunikaciju, bolju informisanost i pristup različitim vrstama podrške, ali s druge strane, otvaraju i nova polja rizika.
Virtuelne afere, iluzija beskonačnih izbora i stalna upoređivanja s idealizovanim predstavama o vezama na mrežama mogu narušiti realna očekivanja i pospješiti nezadovoljstvo u postojećim odnosima.
Brak u digitalnoj eri postaje podložniji spoljnim uticajima, a granice privatnosti i intimnosti sve su više narušene”, upozorio je Đukanović.
RAZVOD KAO DRUŠTVENI LAKMUS PAPIR
Na kraju razgovora, sociolog zaključuje da razvod danas više ne nosi stigmu, ali da njegovo značenje i dalje zavisi od šireg društvenog konteksta.
Preporučeno
“U cjelini, može se reći da razvod u Crnoj Gori više nije tabu kao nekada, ali i dalje predstavlja složen društveni i lični proces koji se dešava na presjeku tradicionalnih vrijednosti i savremenih težnji ka slobodi, jednakosti i ličnom razvoju,” zaključio je Đukanović.