Zašto je nakon vježbanja dobro popiti bezalkoholno pivo

Zašto je nakon vježbanja dobro popiti bezalkoholno pivo

Standard

31/01/2023

15:04

Za mnoge ljude koji često trče, voze bicikl ili vježbaju, ispijanje piva i vježbanje gotovo su neraskidivo povezani. Ali za performanse, oporavak i zdravlje, bezalkoholno pivo je vjerovatno puno bolji izbor i može čak biti jednako dobro ili bolje od uobičajenih sportskih pića.

Istraživanja pokazuju da aktivni ljudi u formi mogu popiti velike količine alkohola. Studija iz 2022.godine, prikladno nazvana “U formi i pripiti?”, utvrdila je da muškarci i žene s relativno visokom aerobnom kondicijom imaju više nego dvostruko veću vjerovatnost da će se umjereno ili teško opijati od onih koji su bili u lošijoj formi.

Mnogo je razloga za ovo. Vježbanje ima zdravstveni oreol, opravdavajući, za neke od nas, nezdrave navike. Društvena priroda vježbanja takođe često dovodi do posjeta baru nakon vožnje biciklom ili sata joge.

“Pivo se koristi za druženje nakon vježbanja, slavljenje sportske pobjede i utjehu nakon poraza”, prema autorima sastavnog pregleda o vježbanju i alkoholu iz 2021. pod naslovom “Imate pivo?”

Istraživanja takođe ukazuju na to da alkohol, uključujući pivo, može uticati na to koliko dobro naši mišići jačaju i rastu nakon vježbanja te, što nije iznenađujuće, smanjuje vrijeme reakcije i ravnotežu.

Tako su se neki istraživači počeli pitati je li bezalkoholno pivo možda bolje, prihvatljivije, pa čak i preporučljivo piće za aktivne ljude.

Prve naznake pojavile su se u studiji iz 2012. o kojoj se mnogo raspravljalo na 277 muškaraca koji su se prijavili za Minhenski maraton. Naučnici su zamolili polovinu njih da počnu piti oko dvije do tri krigle bezalkoholnog piva svaki dan tri sedmice prije trke i dvije sedmice nakon trke. Ostali su pili placebo sličnog ukusa kao kontrolna skupina. (Studiju je finansirala njemačka pivovara, ali istraživači su u studiji izjavili da proizvođač piva nije imao nikakvog uticaja na dizajn ili analizu studije.)

Manje prehlada i manje upala

Istraživači su vadili krv prije i nekoliko puta nakon trke te su tražili od muškaraca da prijave sve simptome respiratorne infekcije.

No činilo se da su bezalkoholne pivopije relativno zaštićene.

“Učestalost URTI bila je 3,25 puta manja” među tom skupinom nego u kontrolnoj skupini”, napisali su autori studije. Pivopije su takođe pokazale niže markere upale i druge pokazatelje poboljšanog imunološkog odgovora u krvi.

“Ove dobrobiti pripisali smo polifenolima piva”, rekao je David Nieman, profesor biologije na Državnom univerzitetu Appalachian, koji je bio koautor studije.

Polifenoli su prirodne hemikalije koje se nalaze u biljkama koje često imaju protivupalna i antioksidativna svojstva, rekao je. Pivo, uključujući alkoholnu varijantu, obično je bogato polifenolima, a broj i vrste zavise o pojedinom pivu.

Ali alkohol u običnom pivu vjerovatno potkopava sve korisne učinke polifenola, rekla je María P. Portillo, istražiteljka pri Istraživačkom institutu Carlos III u Španiji. Ona i njene kolege u decembru su objavili studiju u kojoj su pregledali dostupne, iako šture, podatke o pivu, polifenolima i kardiovaskularnom zdravlju.

“Ono što je istina je da polifenoli, prisutni u konvencionalnom i bezalkoholnom pivu, pokazuju zanimljive antioksidativne učinke”, rekla je o svojim nalazima. Ali alkohol istovremeno može izazvati upalu, nastavila je. Dakle, “u slučaju konvencionalnog piva, blagotvorni učinci polifenola mogu biti prikriveni negativnim učincima alkohola.”

U pivu bez alkohola, s druge strane, polifenoli bi trebali smiriti upalu, bez smetnji alkohola.

Kada treba piti bezalkoholno pivo

Bezalkoholno pivo takođe se čini korisnim za hidrataciju. U studiji iz 2016. godine, ako su sportisti popili bezalkoholno pivo 45 minuta prije iscrpljujućeg treninga, poslije su bili manje dehidrirani nego s boljim razmjerom natrija i kalija. Ispijanje bezalkoholnog piva “moglo bi pomoći u održavanju homeostaze elektrolita tokom vježbanja”, zaključili su istraživači.

Drugim riječima, “bezalkoholno pivo može biti razumno piće za oporavak”, rekao je Johannes Scherr, glavni ljekar i voditelj Univerzitetskog centra za prevenciju i sportsku medicinu u Univerzitetskoj bolnici Balgrist na Univerzitetu u Zürichu, koji je takođe bio glavni autor istraživanja Studija maratona 2012.

Nieman se slaže. “Nakon dugih i snažnih treninga, bezalkoholno pivo osigurava vodu, polifenole i ugljenohidrate”, rekao je, što će zajedno “pomoći oporavku metabolizma”.

Takođe ima značajnu prednost jer je gotovo potpuno prirodno, što je neuobičajeno među sportskim pićima. “Jedan od ciljeva mog istraživanja je pokazati da se sportska pića mogu zamijeniti zdravijim alternativama”, rekao je Nieman. “Bezalkoholno pivo bi spadalo u tu kategoriju.”

Međutim, nijedno od ovih istraživanja ne sugeriše da bi vježbači trebali početi piti bezalkoholno pivo ako ne uživaju u ukusu ili se brinu da bi bezalkoholno pivo moglo podstaći uzimanje alkoholnog piva kasnije.

Ova pića takođe sadrže kalorije, obično oko 50 do 90 po limenci ili boci, manje od većine sportskih pića, ali ne i nulu, što je važno za kontrolu težine.

I, naravno, pivo tokom vježbanja, čak i ako je bezalkoholno, neće prijati vašem gastrointestinalnom traktu. Pivo je gazirano i vjerojatno će izazvati nelagodu, podrigivanje, mučninu ili još gore.

Dakle, kada je najbolje vrijeme za bezalkoholno piće, ako vježbate?

“Ako uzmete u obzir polifenole i njihovu protuupalnu aktivnost, vjerovatno nema velike razlike”, rekao je Scherr. “Ali za rehidraciju treba ga piti prvenstveno nakon sporta.”

Izvor: Klix ba
Izvor (naslovna fotografija): Shutterstock

Ostavite komentar

Komentari (0)