Centar za građanska prava podnio krivične prijave protiv SPC, ambasadora Srbije i Đerkovića zbog događaja na Duklji

Centar za građanska prava podnio krivične prijave protiv SPC, ambasadora Srbije i Đerkovića zbog događaja na Duklji

Standard

05/05/2025

12:05

Centar za građanska prava jutros je podnio krivične prijave Osnovnom (ODT) i Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT) protiv Srpske pravoslavne crkve (SPC), popa Pajsija Đerkovića i ambasadora Srbije u Crnoj Gori Nebojše Rodića, saopšteno je iz ove nevladine organizacije (NVO).

Oni smatraju da su događajem koji je SPC organizovala na arheološkom lokalitetu Duklja prekršeni Zakon o zaštiti kulturnih dobara i Zakon o diplomatskim odnosima, kao i da je počinjen krivično djelo uništenja ili oštećenja kulturnog dobra.

Kako se navodi u saopštenju koje potpisuje Svetlana Pajović Musić, predsjednica Centra za građanska prava, ta NVO je uputila i javni zahtjev Ministarstvu vanjskih poslova i ministru Ervinu Ibrahimoviću za ispitivanjem učešća ambasadora Srbije u događaju na Duklji koji je održan 27. aprila, a koji je, kako tvrde, u suprotnostima sa zakonodavstvom Crne Gore i u suprotnosti sa normama međunarodnih odnosa.

“Dana 27. aprila 2025. godine, Srpska pravoslavna crkva, na čelu sa popom Pajsijem Đerkovićem, organizovala je događaj na arheološkom lokalitetu Duklja u Podgorici. Tokom ovog događaja, prisutni su iznosili političke i ideološke tvrdnje koje falsifikuju istorijske činjenice, uključujući tvrdnje o Duklji kao „prvoj srpskoj državi“. Ovaj događaj se održao bez odobrenja nadležnih državnih organa, što predstavlja kršenje Zakona o zaštiti kulturnih dobara”, navodi se u obraćanju Centra za građanska prava Tužilaštvu.

Dodaje se da je ovaj događaj ne samo narušio pravne norme, već je i ozbiljno ugrozio kulturnu baštinu Crne Gore, zloupotrijebivši zaštićeni lokalitet u političke i ideološke svrhe.

“Dodatno, na događaju je prisustvovao ambasador Republike Srbije,gosp.Nebojša Rodić, čime je ne samo narušen zakon, već je njegova uloga postavila pitanje nepoštovanja suvereniteta Crne Gore i diplomatskih normi”, ističu iz te organizacije.

Oni su zatražili da tužilaštvo hitno pokrene istragu.

“S obzirom na ozbiljnost ove situacije, očekujemo da se hitno preduzmu odgovarajući koraci i da se sprovede istraga kako bi se zaštitila kulturna baština Crne Gore i očuvala istina o njenoj istoriji”, dodaje se u apelu tužilaštvu.

Foto: Crkva Srbije

U obraćanju ministru vanjskih poslova, iz Centra za građanska prava ukazali su da je SPC organizovala “političko-vjerski skup na ovom zaštićenom kulturnom lokalitetu, bez odobrenja relevantnih državnih organa, čime su ozbiljno narušeni zakoni Crne Gore u vezi sa zaštitom kulturnog nasljeđa”.

“Dodatno,tokom događaja iznesene su tvrdnje koje falsifikuju istorijske činjenice, uključujući izjave o Duklji kao ‘prvoj srpskoj državi’, što predstavlja pokušaj prisvajanja kulturnog nasljeđa Crne Gore”, dodaje se u dopisu.

Iz te NVO su posebno ukazali na činjenicu da je ambasador Republike Srbije, Nebojša Rodić, prisustvovao ovom događaju, čime je, kako tvrde, direktno učestvovao u aktivnosti koja je u suprotnosti sa zakonodavstvom Crne Gore i načelima međunarodnih odnosa.

“Smatramo da njegov angažman u ovom događaju predstavlja ozbiljan presedan, jer je diplomatski predstavnik stranog entiteta intervenisao u unutrašnje političke i kulturne procese Crne Gore.

S obzirom na ozbiljnost situacije I na međunarodne norme diplomatskog ponašanja, molimo vas da izvršite ispitivanje uloge ambasadora Nebojše Rodića u ovom događaju i preduzmete odgovarajuće korake u skladu sa zakonom, kako bi se obezbijedilo poštovanje suvereniteta Crne Gore I zaštita njene kulturne baštine, i da shodno svojim nadležnostima zaštitite integritet i suverenitet države čiji ste ministar, i čija ste institucija”, navodi se u dopisu koji potpisuje Pajović Musić.

Izvor (naslovna fotografija):Izvor: Pixabay/Maximilianovich

Ostavite komentar

Komentari (0)

X