Građevinski inspektor Novak Lakušić saopštio je ranije da danas nema rušenja Lamele C.
“Urbanističko-građevinska inspekcija je donijela rješenja o rušenju predmetnih objekata. U odnosu na ova rješenja subjekat je u skladu sa zakonom podnosio žalbe na rješenja službi za drugostepeni postupak, kao i tužbe Upravnom sudu na rješenja drugostepenog organa”, ističe se u saopštenju.Napominju da su rješenja o rušenju, po uručenju subjektu nadzora, izvršna ali su i rješenja Upravnog suda za postupanje pravno obavezujuća, što bi konkretno značilo da bi u slučaju izvršenja rušenja prije odluke Upravnog suda po tužbi, a u slučaju poništaja rješenja i vraćanja na ponovno odlučivanje drugostepenom organu i dalje inspekcijskom organu na ponovno odlučivanje, kao i donošenje pravilno donesenog rješenja i ponovnog utvrđivanja činjeničnog stanja, isto bilo nemoguće sprovesti, jer na terenu ne bi više postojali objekti a sto bi u krajnjem za posledicu imalo moguću tužbu investitora za naknadu štete državnog organa, što je uz trošak izvršenja koji podnosi isti bio veliki trošak za državu.
Iz Urbanističko-građevinske inspekcije su dodali da u odnosu na zakonske propise, kao i uzimajući u obzir gabarite objekata, praksa ovog inspekcijskog organa je da prije izvršenja rušenja sačeka ishod rješenja po žalbama i tužbama na donijeta rješenja ovog organa, radi pravilnog postupanja.
“Predmetnim planom DUP ‘Zabjelo-Ljubović’ (koji je ljeta 2020 godine stavljen van snage) ovi objekti su bili predviđeni, a za podzemnu garažu Faza I nadležni sekretarijat Glavnog grada izdao je građevinsku dozvolu 2014. godine, dok je postupak izdavanja građevinske dozvole za fazu II (predmetne lamele B, D, C) trajao od 2017. godine do kraja 2020. godine, kad je doneseno rješenje kojim se odbija zahtjev za izdavanje građevinske dozvole”, piše u saopštenju.
Urbanističko-građevinska inspekcija je naglasila da su u oktobru 2020. godine uputili zahtjeve za izvršenje predmetnih rješenja o rušenju, službi doo “Zaštita prostora Crne Gore”, radi dalje procjene načina izvršenja i vrijednosti izvršenja.
“Kako postupajući inspektori Goran Miladinović i Zorica Milošević nisu više zaposleni u ovom Ministarstvu (Goran Miladinović od oktobra 2020. godine, Zorica Milošević u penziji od januara 2020. god.) predmet dalje nastavlja inspektorka Marijana Bulatović, januara 2021. godine, koja inspekcijskim nadzorom konstatuje da subjekat nadzora nije postupio po navedenim rješenjima o rušenju i u odnosu na isto podnosi zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka zbog nepostupanja po naredbi po rješenjima o rušenju. U odnosu na dostavljeni zahtjev za izvršenje rješenja o rušenju izvršnoj službi doo “Zaštita prostora Crne Gore” nemamo povratnu informaciju o planiranom vremenu i organizaciji izvršenja. Kontrolnim inspekcijskim nadzorima je utvrđeno da na objektu dalje nema izvođenja radova”, piše u saopštenju.
Iz Urbanističko-građevinske inspekcije su rekli da je u daljem postupku utvrđeno da je predmetni investitor 9.10.2020. godine pristupio postupku legalizacije kod nadležnog sekretarijata Glavnog grada gdje je u toku žalbeni postupak na rješenje ovog sekretarijata, i u daljem nemaju povratnih informacija od nadležnog Sekretarijata o ishodu ovog postupka.
“U slučaju kad u postupku legalizacije nadležni sekretarijat shodno čl.157 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, donese rješenje o prekidu postupka legalizacije, obavještava dalje nadležni inspekcijski organ, urbanističko-građevinsku inspekciju, radi prekida postupka uklanjanja objekta. Ovo Ministarstvo uputilo je urgenciju dalje nadležnim službama, Sekretarijatu za urbanizam Glavnog grada kao i izvršnoj službi doo ‘Zaštita prostora Crne Gore’ za dostavu statusa predmeta , informacijom o postupanju. U konačnom, donijeto je rješenje od strane nadležnog sekretarijata Glavnog grada kojim se prekida postupak legalizacije za dio objekta a za dio odbija legalizacija, kao i da se dalji postupak izvršenja rušenja nastavlja u dijelu objekta shodno zakonu preko izvršne službe doo ‘Zaštita prostora Crne Gore’ uz asistenciju nadležnih službi”, zaključuje se u saopštenju Urbanističko-građevinske inspekcije.
“Ja sam izjavila da ću životom braniti ovu zgradu, a sad ne znam koji je njihov plan. Ja ću stati pa kad počne da diže ovaj kran, neka diže i mene, šta drugo da radim, ajde, recite mi”, kaže jedna od vlasnica stana Marina Pejović.
Objašnjava da su kupci stanova sve vrijeme dobijali prazna obećanja.
(Foto: RTCG)
“Ja se nadam da će država da reaguje, jer ipak je ona dovela vlasnike stanova u ovu katastrofu. Možda je nelegalno podignut objekat, ali je on preveden u privatnu svojinu. Ovo nije više vlasništvo ”PS Gradnje”, nego je vlasništvo nas stanara. Oni će da ruše nešto što je moje, ja samo branim svoje,ne tražim ništa drugo”, kaže ona.
Vlasnici su juče saopštili da su uvjereni da neće doći do najavljenog rušenja zgrade, jer je riječ o svojini 83 etazna vlasnika stanova koja je Ustavom i Zakonima države visestruko zaštićena. To je Portalu RTCG saopštio predstavnik stanara Čedomir Radičević. Advokati savetuju stanare da tuže investitora i državu.
Preporučeno
Firma “PS Gradnja”, najavila je rušenje stambene zgrade Lamela C ispod Ljubovića, u kojoj je prodala stanove. To se dešava nakon što je ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Janko Odović prije nekoliko dana na mreži X objavio da će Lamela na Zabjelu biti srušena “kada za to budu obezbijeđena sredstva u budžetu”. Inspekcija je još 2019. godine donijela rješenje o rušenju.