test

Mladi predvode promjene – osnaživanje nove generacije za rodnu ravnopravnost

Standard

12/12/2024

14:40

Oko 40 srednjoškolaca i srednjoškolki iz Podgorice okupilo se danas u Evropskoj kući u Podgorici na interaktivnom događaju posvećenom podizanju svijesti o rodnoj ravnopravnosti i borbi protiv seksizma.

Događaj je organizovan povodom Dana ljudskih prava 2024. godine u okviru zajedničke akcije Evropske unije i Savjeta Evrope „Borba protiv mržnje i diskriminacije u Crnoj Gori“, u saradnji sa NVO Građanska alijansa, Mrežom mladih evropskih ambasadora (YEA) i Kancelarijom Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

Aktivnosti su obuhvatile „Živu biblioteku“ i interaktivni kviz na temu seksizma i rodne ravnopravnosti. Mladi su imali priliku da čuju lične priče, suoče se sa sopstvenim percepcijama i razmisle o svojoj ulozi u promovisanju rodne ravnopravnosti.

Otvarajući događaj Siniša Bjeković, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, istakao je da seksizam, kao vid diskriminacije, “gotovo je svakodnevna pojava”.

“Muškom seksizmu žene su izložene na poslu, u institucijama vlasti, na ulici, ali najčešće ga ne prepoznaju. Posljedice su ponekad pogubne, od istotrijskog lova na vještice, preko trpljenja polnog i svakog drugog nasilja do femicida kao najstrašnije poruke ženama. Zapostavljenost žena i izloženost različitim oblicima nasilja jesu takođe posljedica neadekvatne rekacije na seksizam. To se konkretno odnosi na diskriminatorne prakse, izjave ili radnje zasnovane na polu osobe, koje se javljaju na radnom mjestu, u političkom diskursu, kod javnih istupa uopšte. Ponekad se olako zaboravlja da je seksizam duboko ukorijenjen u našem društvu, da je fino upakovan u humor, da ga zapravo smatramo normalnim, a ne bismo trebali. Ili, još gore, da ga uopšte ne prepoznajemo”, kazao je Bjeković.

Upravo je naš cilj, prema njegovim riječima, probuditi uspavanu savjest, realno procijeniti pobude i reagovati javno.

“U medijima, putem reklamnih kampanja i na svaki drugi način da zaštitimo jednakost polova i dostojanstvo žene kao tradicionalno više ugrožene kada je ova pojava u pitanju, mada svjesni da ćemo ovim možda dotaći samo vrh ledenog brijega. Ali za one kojima je naša podrška potrebna ni to nije bez značaja. Posebno ste vi na pragu životnog iskustva, još uvijek manje inficirani lošim stvarima u životu, na vrijeme da shvatite da se život ne živi na račun ili na štetu drugih, makar to bila nejednakost koju često ne doživljavamo na taj način”, dodao je Bjeković.

Mirjana Pajković, generalna direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Crne Gore, naglasila je da je važno da mladi budu upoznati sa normama koje zakon propisuje kako bi znali da pravovremeno zaštite svoja prava i ne ugroze prava drugih.

“Rodna ravnopravnost i dalje ostaje izazov za društvo sa kojim se suočavaju i muškarci i žene. U fokusu rada Ministarstva ljudskih i manjinskih prava i u narednom periodu će biti zabrana diskriminacije i promocija jednakosti u cilju stvaranja uslova u društvu da svako izrazi svoj pun potencijal u okviru vladavine prava,” istakla je ona.

Lejla Dervišagić, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, rekla je da Dan ljudskih prava nije samo prilika za proslavu, već i poziv na akciju.

„Ovaj dan nas podstiče da razmislimo o napretku koji smo postigli do sada i o izazovima koji su pred nama, kako bismo osigurali da svaka osoba, bez obzira na porijeklo, može živjeti u svijetu bez diskriminacije. Mladi imaju veliki potencijal da pokrenu pozitivne promjene. Vaši glasovi, ideje i akcije imaju moć da oblikuju budućnost koja promoviše inkluzivnost i jednakost za sve,“ naglasila je Dervišagić.

Laura Zampeti, zamjenica šefa Političkog sektora Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, podsjetila je na ključnu ulogu Evropske unije u promociji rodne ravnopravnosti širom svijeta.

„Rodna ravnopravnost nije samo moralna obaveza, već je ključna za društveni i ekonomski prosperitet naših institucija i zemalja. Kada žene i muškarci imaju jednake mogućnosti, naše institucije postaju jače, inovativnije i otpornije,“ poručila je Zampetti.

Jedna od najzanimljivijih aktivnosti bila je “Živa biblioteka”, koja je učesnicima i učesnicama omogućila direktne razgovore sa osobama koje su podijelile lična iskustva o rodnoj ravnopravnosti i seksizmu.

Među “živim knjigama” bile su Nerma Dobardžić, zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Emina Balota, mlada evropska ambasadorka, i Staša Baštrica, aktivistkinja iz NVO Queer Montenegro.  Ovaj format omogućio je otvoren dijalog, empatiju i bolje razumijevanje različitih perspektiva.

Uslijedio je interaktivni kviz, gdje su učenici/e testirali svoje znanje o rodnim stereotipima, pravima i ravnopravnosti. Kviz ih je inspirisao da se suoče sa svojim predrasudama i otvorio prostor za razmišljanje i diskusiju.

Ovaj događaj ukazuje na moć mladih kao nosilaca promjena, dokazujući da njihovi glasovi i akcije mogu stvoriti pravednije, inkluzivnije društvo za sve.

Izvor (naslovna fotografija): Amplitudo

Ostavite komentar

Komentari (0)