Po okončanju ispitnog postupka Zaštitnik ljudskih prava i sloboda konstatuje da je dijetetu omogućeno korišćenje vatrenog oružja – ispaljivanje više hitaca, a koji postupak roditelja/staratelja nije u skladu sa važećim zakonskim propisma, te predstavlja vid zloupotrebe roditeljskih prava i povreda najboljeg intresa djeteta. Zaštitnik je mišljenja da su policija i tužilaštvo, u konkretnom slučaju trebali imati proaktivniju ulogu, naročito u cilju zaštite prava i najboljeg interesa djeteta, kao i u cilju obezbjeđenja većeg stepena bezbjednosti u društvu i poštovanja zakona.
Policiju je o događaju obavijestio Zaštitnika i formiran je predmet.“Policija je nakon formiranja predmeta, u svojstvu građanina uzela izjavu na zapisnik, od korisnice društvene mreže, na čijem je nalogu objavljen snimak. Građanka je istakla da nema saznanja o identitetu osobe koja je autor spornog snimka”, navodi se u izvještaju zamjenice Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežane Mijušković.
Ne upuštajući se u dalje pretrage, dodaje se, policija je obavijestila nadležno državno tužilaštvo koje se izjasnilo da u radnjama građanke nema elemenata bića krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti. Takođe, Osnovno državno tužilaštvo nije naložilo sprovođenje drugih aktivnosti policiji.
“Dakle, osim uzimanja izjave od pomenute građanke, zapaža se da nijesu preduzete druge predistražne mjere i radnje u cilju identifikacije lica koje je snimak sačinilo i objavilo, odnosno identifikacije djeteta i roditelja/staratelja, koje su mjere po mišljenju Zaštitnika bilo neophodne. Naročito imajući u vidu činjenicu da je građanka koje je preuzela i objavila snimak sa tim željela ukazati na lošu pojavu, praksu i zloupotrbe djeteta, smatrajući da će time doprinijeti da se otkrije i sankcioniše osoba koja je djetetu dozvolila upotrebu vatrenog oružja”, navodi Mijušković.
Zaštitnik je mišljenja da su policija i tužilaštvo, u konkretnom slučaju trebali imati proaktivniju ulogu, naročito u cilju zaštite prava i najboljeg interesa djeteta, kao i u cilju obezbjeđenja većeg stepena bezbjednosti u društvu i poštovanja zakona.
Zaštitnik podsjeća da je Zakonom o oružju propisana nabavka, držanje, nošenje, sakupljanje i prenošenje, kao i uslovi za proizvodnju, ispitivanje i obilježavanje vatrenog oružja, popravljanje i prepravljanje, promet i prevoz oružja, pružanje usluga sportsko-rekreativnog gađanja i osposobljavanje građana za pravilnu upotrebu vatrenog oružja.
“Oružje i municiju treba čuvati da nijesu dostupni licu koje nije ovlašćeno da ih posjeduje, a naročito maloljetnim licima. Takođe, zabranjeno je davati na upotrebu oružje maloljetnim licima, osim sportsko oružje lica starija od 14 godina. Takođe propisane su i novčane kazne od 30 do 500 eura za prekršaj za fizičko lice, ako da oružje na upotrebu maloljetnom licu”, podsjeća Mijušković.
Kako je u konkretnom slučaju, uvidom u sporni video snimak, evidentno da je vatreno oružje dato na upravljanje djetetu, to smatra da je trebalo preduzeti sve raspoložive mjere i radnje na otkrivanju identiteta autora snimka i djeteta, kako bi se zaštitilo dijete od neodgovornog ponašanja pojedinaca i kako se ovakvi i slični slučajevi ne bi događali i djeca ne bi zloupotrebljavala.
“Naime, shodno odredbama Porodičnog zakona, zloupotreba prava postoji između ostalog, ako roditelj podstiče dijete na vršenje krivičnih djela; razvija loše navike i sklonosti i sl. Krivični zakonik sa druge strane propisuje krivična djela za roditelja/staratelja ili drugog lica ga navodi na vršenje radnji koje su štetne za njegov razvoj (propsiane su kazne zatvora od tri mjeseca do pet godina)”, navodi Mijušković.
Zapaža se da je početkom maja 2023. godine, (a nakon nemilog događaja u Republici Srbiji i zločina koji je vatrenim oružjem počinilo dijete) Uprava policije Crne Gore pozvala građane da, bez bilo kakvih pravnih posljedica, nesmetano i dobrovoljno policiji predaju vatreno oružje, bez obzira na to da li ga posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu i nezavisno o kojoj kategoriji je riječ.
Takođe, Uprava policije objavila je i video spot povodom kampanje “Poštuj život – vrati oružje”, koji je prikazan i u medijima.
Takođe, Ministarstvo unutrašnjih poslova pozvalo je građane da o eventualnim saznanjima da druga lica posjeduju nelegalno oružje i krše odredbe Zakona o oružju, pozivom na broj 122 anonimno upoznaju službenike policije, koji će u najkraćem mogućem roku shodno svojim ovlašćenjima preduzeti zakonom propisane mjere i aktivnosti kojim će spriječiti dalje zloupotrebe i kršenje zakona.
Zaštitnik pozdravlja ove aktivnosti Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije i očekuje da se iste nastave u budućem periodu, kao i da se u cilju edukacije djece i mladih sprovode i druge kampanje.
Preporučeno
“Zaštitnik daje preporuke Upravi poliicije i MUP-u da u ovakvim i sličnim slučajevima, kod sumnje u zloupotrebu djece, preduzme sve mjere i radnje na utvrđivanju identiteta počinioca, odnosno lica koja zloupotrebljava djecu ili ih podstiče na vršenje krivičnih djela/prekršaja. Takođe preporučuju Upravi policije i MUP-u da organizuju sprovođenje edukativne kampanje namijenjene djeci o opasnosti korišćenja i rukovanja vatrenim oružjem.