Odgovora, naravno, nije bilo, nema ga ni danas šest dana poslije. Odnos Radonjića prema novinarima, a posebno prema portalu Standard je skandalozan, jer ovo nije prvi slučaj u kojem Radonjić nije radio svoj posao. O tome je Standard obavijestio i Specijalno državno tužilaštvo i Tužilački savjet, kako bi pokušali da na neki način dođemo do informacije i ne bi se bavili spekulacijama i nagađanjima.
O mogućem pokretanju ispitivanja zloupotrebe službenog položaja Abazovića i Adžića od strane SDT-a, advokat Veselin Radulović za portal Standard kaže da je teško dokazati krivičnu odgovornost u ovom slučaju.
“Sama odluka Vlade, bez obzira što je nezakonita nije dovoljna da Tužilaštvo pokrene postupak protiv nekog u Vladi CG”, kaže Radulović.
On je dodao da je nesporno da je odluka Vlade o smjeni Brđanina nezakonita i da je i bivši direktor Uprave policije najavio tužbu Upravnom sudu.
“Očekujem da sud postupi po zakonu”, zaključio je Radulović.
Odmah nakon smjene i ministar finansija Aleksandar Damjanović je kazao da je “jedina zamjerka” što se prije smjene nije sačekao izvještaj skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, čijom podrškom je Brđanin izabran na tu funkciju.
Ni ministar pravde Marko Kovač nije mogao da zakone i pravo baci pod noge, pa je izjavio da odluka Vlade da smijeni direktora policije može biti upitna sa stanoviša procedure i da će vjerovatno završiti pred sudom.
Brđanin nije naime imenovan na funkciju direktora policije, već je izabran na javnom konkursu uz podršku parlamentarnog Odbora na petogodišnji mandat.
“Mali državni udar u režiji davno smijenjene Vlade”, kazao je bivši ministar odbrane Raško Konjević, komentarišući smjenu Brđanina.
On je problematizovao činjenicu da se Brđanin proziva zbog “funkcionalne odgovornosti”, postavljajući pitanje “šta su Adžic i Abazović onda trebali da urade kada je uhapšen Rade Milošević oko šverca cigareta”.
Milošević je bivši direktor Uprave Prihoda i carina, koji je u pritvoru od decembra,, kada je uhapšen zbog sumnje da je stvorio kriminalnu organizaciju.
Iz Demokratske partije socijalista su poručili da je odluka “svojevrsan puč u organizaciji” Abazovića i Adžića.
Smjena bez postupka pred nadležnim skupštinskim odborom je opasan presedan, saopšteno je iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT).
Prema njihovoj ocjeni, to je dodatno osjetljivo pitanje u trenutku kad je Skupština raspuštena, a za tri dana su predsjednički izbori.
“Odgovorno bi bilo početi od sebe”, naveli su iz te nevladine organizacije.
Upravljanje Upravom policije preuzeo je Nikola Terzić, bivši načelnik budvanskog Odjeljenja bezbjednosti.
Preporučeno