On je dodao da najavljeno privremeno zatvaranje četiri poglavlja nije samo tehnički korak, već i izraz povjerenja u Crnu Goru kao buduću članicu evropskog projekta. To nije, kako je kazao, završetak rada na njima jer Evropska komisija i države članice nastavljaju da prate sprovođenje preuzetih obaveza, kako bi se osiguralo da reforme budu trajne i da se nastavi usklađivanje sa evropskim standardima.
Zenović je naveo da su godine neispunjenih očekivanja i sporadičnih pomaka u procesu EU integracija dovele do opadanja povjerenja u procesu integracije, kako među građanima, tako i kod naših međunarodnih partnera.Sada, prema njegovim riječima, svjedočimo novom optimizmu, jasnom horizontu mogućnosti koji je prilika za novo istorijsko poglavlje Crne Gore i zalog za sigurniju budućnost njenih građana.
Na pitanje da li usvajanje političke platforme Barometar 26 koju je nedavno prezentovala Vlada Crne Gore može imati uticaj na EU ambasadore, Zenović kaže da podrška ovoj platformi ne bi samo unaprijedila percepciju Crne Gore u očima evropskih ambasadora, već bi, kako ocjenjuje, i unutar države kreirala dodatnu motivaciju za ubrzanje reformskih procesa.
POBJEDA: Možete li „otkriti” što podrazumijeva plan za privremeno zatvaranje četiri pregovaračka poglavlja do kraja 2024. godine, a odnosi se na poglavlje 7 – pravo intelektualne svojine, 10 – informatičko društvo i mediji, 20 – preduzetništvo i industrijska politika, kao i poglavlje 31 – vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika?
ZENOVIĆ: Napredak u procesu pristupanja Evropskoj uniji, na kraju dana, može se mjeriti jedino konkretnim rezultatima, postignutim ciljevima i novim forumima za dijalog sa evropskim partnerima. U protekloj godini Crna Gora je imala dvije međuvladine konferencije, dobila IBAR za poglavlja 23 i 24 i pozitivan izvještaj Evropske komisije u napretku u pristupnim pregovorima po gotovo svim poglavljima. Postala je dio SEPA-e, jedinstvenog prostora i izradila Reformsku agendu sa 130 koraka koji će unaprijediti život naših građana. Podsjećam, Crna Gora je od otvaranja pregovora uspjela privremeno zatvoriti tri poglavlja – poglavlja 25 (nauka i istraživanje), 26 (obrazovanje i kultura) i 30 (vanjski odnosi). Međutim, nakon pozitivnog IBAR-a postigli smo važan preokret i ubrzali dinamiku pregovora, zahvaljujući kojem možemo opet privremeno zatvoriti ostala interno spremna pregovaračka poglavlja.
Zenović, Foto: Privatna arhiva/ Pobjeda
Privremeno zatvaranje je kao polaganje ispita, koji ima teorijski i praktični dio. U prvom dokazujete da ste prenijeli evropsko pravo u svoje nacionalno zakonodavstvo, a u drugom jednako važnom dijelu ispita ukazujete da imate administrativne kapacitete da to pravo spovodite i pokazujete volju da evidentirate pozitivne rezultate te primjene – kroz vidljiv i mjerljiv bilans rezultata.
Privremeno zatvaranje četiri pomenuta poglavlja nije samo tehnički korak, već i izraz povjerenja u Crnu Goru kao buduću članicu evropskog projekta. Poglavlja 7, 10, 20 i 31 pokrivaju važne oblasti kao što su intelektualna svojina, digitalizacija i informatičko društvo, razvoj industrijskih politika i međunarodna saradnja – sve one čine ključne segmente buduće integracije u jedinstveno evropsko tržište i zajedničku vanjsku politiku EU. Treba naglasiti da privremeno zatvaranje poglavlja ne znači završetak rada na njima. Naprotiv, Evropska komisija i države članice nastavljaju da prate sprovođenje preuzetih obaveza, kako bi se osiguralo da reforme budu trajne i da se nastavi usklađivanje sa evropskim standardima.
Privremeno zatvaranje ovih poglavlja do kraja 2024. godine poslalo bi snažnu poruku ne samo našim građanima, već i evropskim partnerima, da Crna Gora ostaje lider u procesu proširenja na Zapadnom Balkanu. I da je taj proces meritoran – baziran na zaslugama, jer samo tako može biti garant dugovječnosti jedinstvene evropske ideje mira i prosperiteta, oličene u Evropskoj uniji i njenoj pravnoj tekovini.
POBJEDA: Zašto je u ovom trenutku i sa ovim tajmingom zadat prilično ambiciozan plan?
ZENOVIĆ: Nakon višegodišnjeg zastoja i usporenog napretka u pregovorima, prirodno je da se pojave zamor i određena doza skepticizma unutar administracije, ali i šire u društvu. Godine neispunjenih očekivanja i sporadičnih pomaka dovele su do opadanja povjerenja u proces integracije, kako među građanima, tako i kod naših međunarodnih partnera.
Međutim, svjedočimo novom optimizmu, jasnom horizontu mogućnosti koji je prilika za novo istorijsko poglavlje Crne Gore, zalog za sigurniju budućnost njenih građana. Optimizam koji sada postoji u okviru administracije, ali i u društvu, ključan je za uspjeh procesa, i on se može očuvati samo održavanjem dinamičnog tempa pregovora.
Ambiciozni planovi, poput trenutnog, nijesu samo nužnost, već i motivacija za dalji rad. Uzeo bih metaforu bicikliste koji ako uspori okretanje točkova, ako prestane da pedala, rizikuje da izgubi ravnotežu koju mu garantuje kretanje i padne. Jasno postavljeni ciljevi i ostvarivi zadaci pomažu da administracija, ali i šira javnost, vide opipljive rezultate i ostanemo budni na evropskom putu.
Ovaj trenutak nosi sa sobom nekoliko važnih faktora koji čine plan realnim, politički održivim, tehnički ostvarivim – uprkos visokoj ambicioznosti. S jedne strane, važno je istaći spremnost EU da podrži CG na njenom putu, a naša posvećenost reformama je prepoznata kao pozitivan primjer. S druge strane, obnovljeni zamah u pregovorima rezultat je spremnosti naše administracije da odgovori izazovima i obavezama. I sa treće strane, uprkos svim izazovima, građani CG ostaju čvrsto opredijeljeni za evropski put, a održavanje tog povjerenja je ključno za sve nas koji smo dio tog procesa.
POBJEDA: Od kojih ambasadora Evropske komisije očekujete podršku, a od kojih možda uzdržan stav i što se dešava ukoliko njihova odluka ne bude jednoglasna?
ZENOVIĆ: Trenutno, proces razmatranja nacrta zajedničke pregovaračke pozicije za četiri poglavlja koja Crna Gora teži privremeno zatvoriti do kraja godine u rukama je Radne grupe za proširenje i pristupne pregovore (COELA). Ova radna grupa okuplja predstavnike država članica EU, koji detaljno analiziraju napredak svake zemlje kandidata i izrađuju preporuke za dalji postupak. Nakon što COELA završi svoj dio posla, njen prijedlog će biti proslijeđen stalnim predstavnicima u COREPER-u, a konačnu odluku donosi Savjet EU, gdje je za svaki korak, uključujući zatvaranje poglavlja, potrebna jednoglasna saglasnost svih država članica. Ovaj višestepeni proces osigurava da se odluke temelje na objektivnim pokazateljima i dosadašnjem napretku u pregovorima. Važno je naglasiti da ovakav pristup, gdje se pitanja detaljno razmatraju na tehničkom i političkom nivou, doprinosi transparentnosti i kredibilitetu procesa evropskih integracija, čime se dodatno osnažuje povjerenje između država članica EU i zemalja kandidata.
Komesarka za proširenje Marta Kos, kao i predsjednica Komisije Ursula fon der Lajen, više puta su istakle važnost proširenja zasnovanog na zaslugama, što ide u prilog Crnoj Gori kao predvodnici velike regate država kandidata. Iako je teško predvidjeti stav svake pojedinačne države članice, smatramo da smo ozbiljnim i posvećenim radom uloženim u ispunjavanje kriterijuma zaslužili podršku za privremeno zatvaranje ovih poglavlja.
POBJEDA: Da li i podrška pripadnika vladajuće koalicije u crnogorskoj vladi platformi ,,Barometar 26“ može doprinijeti da stavovi ambasadora budu pozitivni?
ZENOVIĆ: Barometar 26 osmišljen je kao mehanizam koji okuplja sve društvene aktere – političke partije, akademsku zajednicu, civilni sektor i građane – s ciljem da se proces evropskih integracija ubrza i dodatno učvrsti. To je platforma koja bi trebalo da simbolizuje jedinstvo Crne Gore u njenom strateškom spoljnopolitičkom prioritetu.
Evropska unija redovno naglašava važnost političke stabilnosti, konsenzusa i zajedničkog rada na reformama kao ključnim elementima za uspjeh u procesu pridruživanja. Podrška vladajuće većine ovoj platformi odražava političku volju i odlučnost da evropski put Crne Gore ostane prioritet. Takav signal ne samo da učvršćuje povjerenje evropskih partnera, već šalje jasnu poruku da postoji jedinstvo u ostvarivanju državnog interesa, što može dodatno uticati na stavove ambasadora da prepoznaju ozbiljnost i zrelost Crne Gore kao kandidata za članstvo.
Važno je naglasiti da bi podrška ovoj platformi od strane opozicionih partija dodatno ojačala ovu poruku. To bi bio primjer političke zrelosti i sposobnosti da se, uprkos neslaganjima po drugim pitanjima, nacionalni interes stavi iznad partijskih razlika.
Podrška platformi Barometar 26 ne bi samo unaprijedila percepciju Crne Gore u očima evropskih ambasadora, već bi i unutar države kreirala dodatnu motivaciju za ubrzanje reformskih procesa. Na kraju, ovo je više od političkog poteza – to je poziv na zajednički rad cijelog društva u ostvarivanju evropskog sna Crne Gore. Ovaj proces ima smisla samo ako je, da parafraziram Linkolna, to proces integracije građana, koji ima jasnu podršku od tih građana i koji se za te građane vodi – to je ukratko istorija evropskih integracija.
POBJEDA: Da li i kada očekujete susret sa novoizabranom komesarkom EK Martom Kos i nadate li se možda njenoj posjeti Crnoj Gori?
ZENOVIĆ: Prilika za susret sa novoizabranom komesarkom za proširenje Evropske komisije Martom Kos pružiće se na predstojećoj međuvladinoj konferenciji, kojoj će, između ostalih, prisustvovati i premijer i ministarka evropskih poslova. Veoma pozitivno ocjenjujemo dosadašnje izjave komesarke Kos u kojima je jasno podržala princip proširenja zasnovan na zaslugama. Njena posvećenost ovom pristupu pruža ohrabrenje svim državama kandidatima, a posebno Crnoj Gori, kao lideru u pregovaračkom procesu. Vjerujemo da će komesarka Kos, svojim iskustvom i vizijom, unijeti dodatnu dinamiku i novu vrijednost u politiku proširenja, što će biti od velikog značaja za cijeli region Zapadnog Balkana.
Preporučeno
Takođe, nadamo se da će posjeta Crnoj Gori biti dio njenog plana nakon zatvaranja četiri poglavlja. Takva posjeta ne bi bila samo potvrda naših zajedničkih napora, već i prilika da se dodatno osnaži dijalog između Crne Gore i Evropske unije.