Prijedlog praktično nema šanse da svrgne konzervativnu predsjednicu Evropske komisije na glasanju u četvrtak u Strazburu, u Francuskoj.
“Preuzet je direktno iz najstarijeg priručnika ekstremista, polarizacije društva, erodiranja povjerenja u demokratiju lažnim tvrdnjama”, rekla je fon der Lajen Evropskom parlamentu.Kritikujući predlagače kao “antivaksere” i “apologete “ruskog predsjednika Vladimira Putina, ona ih je pozvala poslanike da glasaju protiv prijedloga i obnove povjerenje u Evropsku komisiju u kritičnom trenutku za EU.
“Kada komisija sjedne sa SAD da pregovara o trgovini i carinama, Evropa mora da pokaže snagu. Kada se zalažemo za budućnost Ukrajine, Evropa mora da pokaže snagu”, rekla je ona.
Glasanje o povjerenju pokrenuo je rumunski poslanik s krajnje desnice, Džordž Piperea (koji optužuje fon der Lajen za manjak transparentnosti u vezi s porukama koje je poslala šefu farmaceutskog giganta Fajzer tokom pregovora o vakcinama protiv Kovida).
Odbijanje Evropske komisije da objavi poruke – koje su u fokusu više sudskih slučajeva – dao je težinu kritičarima koji optužuju njenog šefa za centralizovano i netransparentno donošenje odluka.
Mimo “Fajzergejta”, rumunski poslanik Piperea optužuje Evropsku komisiju za miješanje u nedavne predsjedničke izbore u njegovoj zemlji, na kojima je proevropski Nikusor Dan tijesno pobijedio kritičara EU i nacionalistu Đeorđa Simiona.
Ti izbori su uslijedili pošto je rumunski ustavni sud poništio prvobitno glasanje zbog navoda o ruskom miješanju i masovnoj promociji na društvenim mrežama vodećeg kandidata krajnje desnice, koji je spriječen da se ponovo kandiduje.
EU je pokrenula formalnu istragu o TikToku poslije otkazanog glasanja.
Piperea ima podršku dijela krajnje desnice – uključujući grupu Patriote za Evropu koja uključuje francusko Nacionalno okupljanje i stranku mađarskog nacionalističkog premijera Viktora Orbana.
Glasanje je zakazano prošle nedjelje pošto je predlog dobio podršku najmanje 72 poslanika – jednu desetinu od 720 mjesta u Evropskom parlamentu, gdje je fon der Lajen ponovo izabrana sa 401 glasom prošlog jula.
Najveća stranka u parlamentu, Evropska narodna partija (EPP) iz koje dolazi i Fon der Lejen, kategorično odbacuje glasanje protiv šefice Komisije.
Na ljevici i u centru, takođe nema podrške smjeni šefice Evropske komisije.
Međutim, oba tabora žele da fon der Lajen razjasni svoje pozicije uz optužbe da se dodvorava krajnjoj desnici kako bi progurala sporne mjere, posebno da bi se ukinula pravila o zaštiti životne sredine.
“Jasno ćemo pitati EPP s kim želi da sarađuje”, rekla je liderka centrističke stranke Obnovimo Evropu Valeri Aje.
Socijalisti i demokrate, druga stranka u parlamentu, takođe je navela da traže “jasne znake posvećenosti” prioritetima EPP-a.
“EPP bi trebalo pažljivo da razmotri s kim želi da gradi mostove, s nama ili s onima koji pokreću glasanje o nepovjerenju”, saopštili su Socijalisti i demokrate.
Uspješno glasanje o nepovjerenju izazvalo bi ostavku Evropske komisije koju vodi Fon der Lajen, što bi bio prvi put u istoriji.
Preporučeno
Najbliža paralela datira iz marta 1999. godine, kada je tim koji je predvodio Žak Santer iz Luksemburga podnio ostavku zbog optužbi za korupciju i loše upravljanje, umjesto da se suoči sa glasanjem o povjerenju koje bi izgubio.