Papa Franja je bio posebno odan Devici Mariji, a Sveta Marija Velika je bila prva crkva koja joj je posvećena, kada je izgrađena u 4. vijeku, piše BBC.
To je jedna od četiri glavne rimske bazilike i jedna od najstarijih u gradu.
U subotu će to postati i Franjino posljednje počivalište.
Nedaleko od nekih od najprepoznatljivijih rimskih znamenitosti kao što je Koloseum, i na nekoliko koraka od beskrajno užurbane i haotične centralne stanice Termini, Sveta Marija Velika je neodvojivi dio Rima – uprkos tome što je tehnički dio države Vatikan.

Trg na kome se nalazi – prepun autobuskih stajališta, kafića i prodavnica – djeluje kao svijet koji je daleko od trga Svetog Petra, kompleksa koji izaziva strahopoštovanje, i njegove impozantne bazilike, ispod koje su pape obično sahranjene u vjekovima starim kriptama.
Pa ipak, kapele, mozaici i pozlata Sveta Marija Velika su zapanjujući. Ovdje je sahranjeno još sedam papa.

U bazilici se nalazi i ono šta se vjeruje da je relikvija Isusovih jaslica i Marijina ikona, kojoj bi se papa Franja molio, tražeći zaštitu prije putovanja.
Stariji svještenik Santa Marije Mađore, Litvanac Rolandas Makrickas, ispričao je za italijanske medije kako je došlo do papine odluke da tamo bude sahranjen.

„U maju 2022… Pitao sam ga da li slučajno ne razmišlja o tome da bude sahranjen u (bazilici), s obzirom na to koliko je često dolazio. Franja se nasmijao i rekao da su pape sahranjene u Svetom Petru. Pomislio sam da je to onda to“, ispričao je on.
Svještenik je nastavio:
„Nedjelju dana kasnije pozvao me je i rekao: ‘Bogorodica mi je rekla da pripremim svoj grob’. Onda mi je jednostavno rekao, ‘nađi mjesto za to, jer ja želim da budem sahranjen u ovoj bazilici, a ti si bio pomalo prorok'“.

Mjesto koje je Mackrickas pronašao nalazi se pored ikone Marije koju je papa toliko volio.
Sada je ograđeno i zaklonjeno šperpločom.
Čuvar koji je želio da ostane anoniman ispričao je za BBC priče o papi Franji koji je posjetio crkvu u mnogim prilikama.
„Da, viđali smo ga sve vrijeme kada je dolazio ovdje“, rekao je, prekidajući se da bi strogo pozvao turiste da odlože telefone ili pokriju ramena.
„Nakon što sam ga nekoliko puta vidjeo, jednom me je pogledao i upitao me, ‘zašto si uvijek ovde?’ A ja sam rekao: ‘Sveti oče, ja radim isto kao i Vi'“, kazao je.
Dok je čuvar govorio, ljudi su nastavili da ulaze sa žarkog sunca u tihi hlad bazilike.
Jedna od njih – Pat iz Mančestera – nije mogla da nađe riječi kojom bi opisala krasotu ove crkve.
„Lijepo nije ta riječ. To je samo ogromno, ogromno je“, kazala je.
Posebno je impresionirana što mnoge od šest kapela održavaju različite mise u različito vrijeme, „pa ako zakasniš na jednu, možeš da odeš u drugu”.
U subotu popodne, nakon što se svijet oprosti od njega, papa Franja će otputovati na svoje posljednje putovanje od Vatikana do Svete Marije Velike, kao što je to često činio u životu.
Crkva će biti zatvorena na nekoliko sati, a zatim će se vrata ponovo otvoriti za posjetioce.
Neki će, poput Pat, i dalje dolaziti u baziliku i pokušavati da nešto nematerijalno pretoče u riječi.
Drugi će se jednostavno diviti mozaicima.
Preporučeno
A sa lijeve strane, pored ikone Bogorodice, počivaće najnoviji stanovnik Svete Marije Velike.