Iako detalji plana još nisu potpuno jasni, komentari američkog potpredsjednika Džej Di Vensa o zamrzavanju trenutnih linija razdvajanja upućuju na mogućnost da bi značajan dio ukrajinskih teritorija mogao biti formalno prepušten Rusiji.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski naglasio je da ukrajinski ustav jasno definisan i da je Krim sastavni dio Ukrajine. Međutim, Tramp je odgovorio Zelenskom kritikama tvrdeći da on otežava postizanje mira.
Trampova administracija upozorila je da će se povući iz pregovora ako Moskva i Kijev uskoro ne postignu dogovor. SAD predlaže sporazum koji se prema svemu sudeći sviđa Moskvi, ali ga Kijev za sada odbacuje.
Plan predviđa da Ukrajina odustane od članstva u NATO-u, ublažavanje sankcija Rusiji i prihvatanje da je Krim pod ruskom kontrolom. Tramp tvrdi da Ukrajina formalno ne bi morala da mijenja svoj ustav kako bi priznala gubitak Krima, međutim ostaje nejasno da li će i Rusija na to da pristane.
5/
— Lew Anno Support#Israel #Ukraine 24/2-22 (@anno1540) April 24, 2025
The US proposal also states that Ukraine would not become a member of NATO, but could still join the European Union.
The US side is convinced that this would give Kyiv a "reliable security guarantee" with the participation of a group of European and possibly non-European… pic.twitter.com/CIvKjsyQXy
Olga Oliker iz Međunarodne krizne grupe kaže da bi predloženi sporazum mogao da zaustavi ruske napade na nova područja, ali da bi primirje značilo zadržavanje kontrole nad već okupiranim teritorijima.
Kremlj je objavio da je za prekid neprijateljstava potrebno da se Ukrajina potpuno povuče iz teritorija koje je Rusija uvrstila u svoj pravni sistem. Međutim nije jasno da li predloženi sporazum obavezuje Ukrajinu na takav potez.
Potpredsjednik Vens kaže da će se “nove linije povući blizu trenutnih linija fronta”, dok Tramp sam poručuje da “Krim ostaje u Rusiji”, naglašavajući da to svi “već dugo znaju”.
Iako je Zelenski više puta javno odbacio ideju o predaji Krima, neki drugi ukrajinski čelnici, poput gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička, smatraju da bi za “privremeni mir” kompromis mogao biti moguć, iako je nepravedan. Takvo rješenje moglo bi da znači privremeno odustajanje od teritorija, ali gotovo je sigurno da Kijev nikada neće pravno priznati otimačinu bilo kojeg dijela svoje teritorije.
Ako SAD prekine podršku Ukrajini, nije jasno hoće li to značiti samo kraj diplomatskog angažmana ili i prestanak vojne pomoći.
Andreja Kendal Tejlor, bivša američka obavještajna radnica, upozorava za Njuzvik da će Ukrajina nastaviti borbu i bez američke pomoći, iako bi to bilo puno teže. Ukrajina se već sada sve više oslanja na vlastite snage i evropske saveznike.
Preporučeno
Bivši diplomat Mihael Kimejdž ističe da Nemačka ubrzano povećava ulaganja za odbranu, djelomično i zbog toga da bi nadoknadila potencijalni odlazak SAD iz ukrajinskog ratnog sukoba. Ipak, napominje da će za takvu tranziciju trebati vremena kojeg Ukrajina ima sve manje, prenosi Politika.