Ispod bijele odore krilo se crveno-plavo srce – ono koje zauvijek pripada tribini San Lorenca

Ispod bijele odore krilo se crveno-plavo srce – ono koje zauvijek pripada tribini San Lorenca

Standard

21/04/2025

11:37

U Rimu je danas, u 88. godini, preminuo papa Franjo – duhovni vođa milijardi, ali i običan navijač jednog kluba iz kvarta Boedo. Smrt Horhea Marija Bergolja, čovjeka koji je svojom skromnošću i toplinom promijenio lice Katoličke crkve, duboko je potresla svijet. Ali, posebno snažno odjeknula je u njegovom rodnom Buenos Ajresu, i to na jednoj posebnoj adresi – Avenida La Plata 1700, stadionu San Lorenca.

Za “El Ciclon”, kako glasi nadimak kluba, Papa nije bio samo najpoznatiji navijač – bio je simbol vjernosti i pripadnosti. I kada je u martu 2013. godine izabran za poglavara Katoličke crkve, svijet je tek tada otkrio ono što su u Boedu znali godinama: da se pod bijelim papinskim haljama krije srce koje kuca u ritmu crveno-plavih boja.

Očevim stopama

Povezanost pape Franja i San Lorenca nije bila površna. Rođen 1936. godine, Bergoljo je od malih nogu dolazio na utakmice sa ocem. To nije bio luksuz, već ritual. U tada siromašnom i radničkom kvartu Buenos Ajresa, San Lorenco je bio više od sportskog kluba – bio je zajednica, utočište i nada. A mladi Horhe je bio samo jedan od hiljada dječaka koji su učili prve lekcije o vjernosti, gubitku i radosti s tribina “El Gasometra”, nekadašnjeg stadiona kluba.

Godinama kasnije, kada bi ga pitali zašto baš San Lorenco, papa je znao reći: “Zato što mi je otac rekao da navijam za njega. I nikada nisam imao razloga da promijenim mišljenje.”

Ali ta vjernost nije bila samo fraza. Kada je postao kardinal u Buenos Ajresu, Bergoljo je i dalje pratio utakmice, dolazio kada god je mogao, a 2008. je čak postao počasni član kluba, primivši člansku kartu broj 88235-0.

Članska karta Pape u San LornecuČlanska karta Pape u San Lornecu (foto: X/San Lorenzo)

Ta karta je pravi pokazatelj, koliko je njegova ljubav bila nenametljiva a trajna.

“Papa je naš!”

Kad je 13. marta 2013. bijeli dim označio izbor novog Pape, mnogi navijači San Lorenca su mislili da je riječ o neslanoj šali. A kad je Vatikan potvrdio da je novi pontifeks zapravo njihov Horhe – euforija je preplavila klub. Ne samo zato što su imali Papi u loži, već zato što su imali svog Papu.

Neraskidiva veza - San Lorenco i papaNeraskidiva veza – San Lorenco i papa (foto: Guliver/ AP Photo/Victor R. Caivano)

San Lorenco je brzo poslao poruku: “Ponosni smo što najpoznatiji navijač našeg kluba postaje papa svih katolika!”

U prvim danima pontifikata, papa Franjo je skromno zamolio da mu se iz Argentine ne šalju dresovi i šalovi – jer, kako je rekao, “Vatikan nije tribina”. Ali niko mu nije zamjerio – jer su znali da srce nikad ne možeš obuzdati.

Godinu dana nakon njegovog izbora, 2014, San Lorenco je prvi put u svojoj istoriji osvojio Kopa Libertadores – titulu koju su mnogi povezivali s “papinskim faktorom”.

Trener Edgardo Bauza tada je izjavio: “Ako imamo Papu uz sebe, sve je moguće”.

Vjera u ljude, vjera u klub

Papa Franjo nikada nije odvajao ljubav prema fudbalu od svoje filozofije života. Više puta je govorio o značaju timskog duha, kolektivne borbe i solidarnosti, vrijednosti koje je naučio upravo iz sporta. Fudbal je za njega bio škola života – mjesto gdje si dio nečeg većeg, gdje bez drugog ne postojiš.

U susretima sa sportistima, često bi ih podsjećao na važnost poniznosti i čestitosti. “Igrajte pošteno, ne varajte, poštujte protivnika”, znao je govoriti. A baš te riječi odzvanjale su i u njegovim molitvama za San Lorenco – tihim, ali stalnim.

Nije bježao ni od tuge. Godine 2021, kada je preminuo legendarni Leandro Romanjoli, dugogodišnji kapiten kluba, papa je uputio pismo porodici sa riječima: “Njegov duh borbe i odanosti ostaje primjer za sve nas”.

To je bio njegov stil – ne spektakl, već blizina.

Stadion San Lorenca će promjeniti ime?

Već neko vrijeme San Lorenco je želio da svoj stadion nazove po imenu pape.

Sada to izgleda kao neminovnost.

Stadion San LorencaStadion San Lorenca (foto: Guliver/AP Photo/Rodrigo Abd)

Na sredini terena, uoči iduće utakmice, biće položena njegova članska karta, simbol nečega što se ne prekida ni smrću.

Jer kako je i sam znao reći: “Navija se srcem. A srce ne umire”.

Nasljeđe koje ostaje

Papa Franjo je bio mnogo više od navijača. On je bio most između duhovnog i svakodnevnog. Njegova povezanost sa San Lorencom bila je dokaz da istinska vjera – bilo u Boga, bilo u klub – ne traži savršenstvo, već predanost.

Transparent sa likom PapeTransparent sa likom Pape (foto: Guliver/AP Photo/Natacha Pisarenko)

U vremenu kada se fudbal pretvara u industriju, papa Franjo je podsjećao da je navijanje intiman čin. Nije bio sponzor, nije nosio VIP akreditaciju. Bio je jedan od istih onih navijača, bio je isti onaj dječak koji je sa ocem išao na tribinu da bodri “crveno plave”.

I danas, dok zvona bazilika širom svijeta zvone u njegovu čast, jedno zvono iz Buenos Ajresa zvoni malo drugačije. Zvoni za papu koji je znao kako izgleda ofsajd, znao je koliko boli ispadanje, i znao je šta znači kad tvoj klub – tvoj San Lorenco – da gol u 93. minutu.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija): AP Photo/Gregorio Borgia

Ostavite komentar

Komentari (0)

X