Kod muškaraca se nalazi na 12. mjestu, dok je kod žena na 18. poziciji, prema podacima Svjetskog fonda za istraživanje raka. Ova bolest može zahvatiti jezik, desni i unutrašnjost usne, a u nekim slučajevima širi se i na zadnji dio grla.
I dok genetika ima svoju ulogu, stručnjaci naglašavaju da način ishrane i stil života mogu znatno uticati na rizik od dobijanja kancera usne duplje.Jedna svakodnevna navika, koju mnogi doživljavaju kao dio opuštanja ili društvenih trenutaka, zapravo može biti ozbiljna prijetnja – a to je konzumacijaalkohola.
“Kada unesemo alkohol, u organizmu se razgrađuje u acetaldehid – toksično jedinjenje koje može oštetiti DNK i time povećati rizik od raka”, objašnjava dijetetičarka i nutricionistkinja specijalizovana za onkološku ishranu, Kerol Salivan, za EatingWell. Osim toga, alkohol omogućava štetnim supstancama da lakše prodru u ćelije usne duplje i grla.
Dodaje da je alkohol svrstan među kancerogene materije prve kategorije. Može narušiti prirodnu ravnotežu mikroorganizama u ustima i crijevima, izazvati zapaljenja i oslabiti imuni sistem – što sve zajedno stvara pogodno tlo za razvoj raka.
Ni “umjerena” količina nije bezopasna
Salivan ističe da čak i umjereno konzumiranje alkohola može skoro udvostručiti rizik od pojave raka usne duplje. Takođe, alkohol ometa apsorpciju važnih hranljivih materija poput folne kiseline, vitamina A, C i E – koji su ključni za obnavljanje ćelija i zaštitu od slobodnih radikala.
“Redovno konzumiranje alkohola može izazvati ozbiljan manjak esencijalnih vitamina i minerala. Alkohol ne pruža skoro nikakvu nutritivnu vrijednost, ali zato ozbiljno remeti prirodne odbrambene mehanizme organizma”, naglašava ona.
Stomatolog Čed Librati savjetuje da, radi prevencije, treba voditi računa o ishrani bogatoj voćem i povrćem, izbjegavati duvan, redovno posjećivati zubara i koristiti zaštitu za usne tokom sunčanih dana.
“Čak i umjereno pijenje može duplirati rizik, dok kod onih koji često piju, taj rizik može biti i pet puta veći”, upozorava dr Librati.
Preporučeno
Salivan dodaje da je mnogima više stalo do rituala ispijanja pića nego do samog alkohola, pa predlaže prelazak na bezalkoholne alternative – kojih je danas sve više i koje mogu pomoći da se zdravlje sačuva bez odricanja od društvenih navika.