Ovaj simptom toplotnog udara nije čest, ali ga nikako ne treba ignorisati

Ovaj simptom toplotnog udara nije čest, ali ga nikako ne treba ignorisati

Standard

05/07/2025

21:32

Izlaganje visokim temperaturama ne samo da iscrpljuje organizam, već nas može dovesti i u stanje opasno po život. Zato je važno znati na koji se način manifestuje toplotni udar, kako ga razlikovati od sunčanice i najvažnije – kako se zaštititi od oba.

Temperature koje već danima premašuju 30. podiok Celzijusove skale predstavljaju ogroman izazov za sve. I dok pojedine uobičajene simptome toplotnog udara, poput ubrzanog disanja, povišene tjelesne temperature (preko 40 stepeni), malaksalosti i vrtoglavice lako možemo prepoznati, drugi, ništa manje važan, a podjednako opasan – često se previđa i zanemaruje.

Ukoliko kod sebe ili drugog primijetite ovaj simptom, morate reagovati

Među simptomima na koje mnogi ne obraćaju pažnju, a koji zasigurno ukazuje na to da je došlo do toplotnog udara, jeste promijenjeno ponašanje.

„Ovo se može manifestovati i kao stanje zbunjenosti ispraćeno nerazgovijetnim govorom (nalik mumlanju), uz korišćenje nepovezanih riječi i pojačanom razdražljivošću bez ikakvog povoda“, navodi doktor Donald Grant, u intervjuu za Miror.

Kako prepoznati toplotni udar, a kako sunčanicu

Najčešće se ova dva pojma karakteristična za ljetnji period miješaju, ali stručnjaci napominju da postoji razlika između njih. Sunčanica nastaje nakon prekomjernog izlaganja tijela, prije svega glave i vrata, suncu. S druge strane, toplotni udar može pogoditi i one koji nijesu izloženi direktnim sunčevim zracima, već se samo nalaze u zonama povišene temperature i vlažnosti vazduha.

Šta je toplotna iscrpljenost i kako je prepoznati

Takođe, važno je naglasiti i da postoji blaži oblik toplotnog udara, poznatiji i kao toplotna iscrpljenost, koji nastaje usljed pretjerane fizičke aktivnosti u uslovima povišene temperature i velike vlažnosti vazduha. Manifestuje se pojačanim znojenjem, grčevima u mišićima, glavoboljom, povraćanjem, padom krvnog pritiska i malaksalošću, kao i gubitkom svijesti.

Kako se zaštititi od toplotnog udara i sunčanice

Kako biste se zaštitili od toplotnog udara i sunčanice, izbjegavajte duži boravak na otvorenom u najtoplijem dijelu dana. Ukoliko već morate napolje, birajte garderobu od prirodnih materijala, nosite kapu, šešir ili makar maramu. Redovno se hidrirajte i izbjegavajte konzumaciju alkohola i sokova, a ishranu prilagodite temperaturnim uslovima – izbjegavajte začinjenu hranu i crveno meso.

Izvor: RT Balkan
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, Freepik

Ostavite komentar

Komentari (0)

X