test

Aljošević: Koliko žena treba da nastrada da bi se Ministarstvo zdravlja konačno probudilo?

Standard

02/12/2024

15:10

Nakon tri mjeseca borbe za goli život, porodilja iz Bara Asmira Aljošević danas je otpuštena iz Kliničkog centra Crne Gore.

U ambulantim kolima, sa postelje, još uvijek nepokretna, odlučila je da se obrati prisutnima i ispriča nemilo iskustvo porođaja u barskoj Bolnici, koje je zamalo koštalo života. Porodici, prijateljima, novinarskim ekipama, ljekarima i medicinksom osoblju obratila se sa osmijehom i riječima: “Evo me kao feniks, dižem se iz pepela, i danas ću nakon tri mjeseca prvi put zagrliti i poljubiti svoje dijete”, prenosi Pobjeda.

“Nijesu mi mogli ništa za razliku od onih žena koje su nakon porođaja nastradale, tu sam da ispričam svoju priču. U barsku bolnicu stigla sam 10. decembra sa jakim bolovima, gdje me preuzela dr Svetlana Šćekić. Prebačena sam na ginekoško odjeljenje kada je počela da radi operaciju nada mnom. Tu počinje moja borba za goli život i moj pakao. Nakon što mi se stanje znatno pogoršalo, prevezena sam u Podgoricu, gdje gubim svijest i počinjem da gubim mnogo krvi. Četiri puta su me reanimirali, četiri puta sam bila na samrti, da nije bilo doktora iz Kliničkog centra, ja danas ne bih bila ovdje”, kazala je Asmira Aljošević na početku obraćanja.

Postavila je pitanje dokle će naše zdravstvo ovako da funkcioniše i koliko žena treba da nastrada da bi se Ministarsvo zdravlja napokon probudilo.

“Pitam ministra zdravlja Vojislava Šimuna, što biste vi uradili da je na mom mjestu bila vaša žena ili vaša kćerka, da li bi ste se tada probudil? Kažete mi da je oduzeta licenca doktorici Đokvučić, zašto nije oduzeta licenca doktorici Šćekić, ona je mene operisala, ja tražim za sebe, za sve žene. Provjeravaju diplome nas koji radimo u državnim ustanovama a ne provjeravaju diplome onih koje rade u zdravstvenim ustanovama. Dokle će to da bude, da li još neko treba da nastrada, da dijete još neko ostane bez majke”, rekla je Asmira Aljošević.

Kako je kazala porodilja Drita Tafa, umrla je pred njenim očima, što je mnogo pogodilo, pored cijele agonije svog zdravstvenog stanja kroz koje je prošla.

“Svoje dijete nijesam vidjela tri mjeseca, ni poljubila ni ništa, tri mjeseca, pakla agonije. Nažalost, imala sam tu nesreću da vidim porodilju iz Ulcinja Dritu Tafu posljednji put, da mi umre na oči”, rekla je Aljošević.

Ona se zahvalila svim ljekarima Kliničkog centra koji su joj spasili život, i koji su od početka vjerovali da će ona iz ova najteže životne borbe izaći kao pobjednik.

Neki od njih koji su intenzivno učestvovali u liječenju Asmire Aljošević, bili su ispred Kliničkog centra, ponosni i srećni što ona ide kući i što će konačno zagrliti svoje dijete. Javnost su obavijestili o njenom zdrasvtvenom stanju, i o tom šta je u narednom periodu očekuje kada je oporavam u pitanju.

Direktorica Klinike za anesteziju dr Natalija Trninić, kazala je da je Asmira Aljošević nakon duge i teške borbe otpuštena kući u stabilnom stanju.

“Okupili smo se ovdje da ispratimo našu dragu Asmiru Aljošević.Tri mjeseca je bila na intenzivnoj njezi liječena je timski, bilo je dosta problema u liječenju, ali nakon teške dugotrajne borbe u solidnom stanju otpuštena je kući. Tek slijedi dalji oporavak, ali mi smo je u jednom stabilnom stanju poslali kući. Slijedi intenzivna fiziklana terapija uz praćenje, njegu, terapiju i veliku brigu”, kazala je dr Trninić.

Dr Elvir Mučić, direktor Klinike za nefrologiju, kazao je da je nakon tri mjeseca mukotrpne borbe, to što se Asmira vraća kod svog djeteta i porodice kući u stabilno stanju veliki događaj za Klinički centar Crne Gore.

“Prošla su tri mjeseca mukotrpne borbe, borbe za goli život. Zahvaljući multidisciplinarnom pristupu, timskom radu, uz ljekare sa ginekologije, centra za intenzivnu terapiju i nefrologioju, Asmira danas ide kući, uzeće bebu u svoje ruke. Borba je bila teška, bilo je izazova u liječenju, svi se posebno radujemo što Asmira ide kući “, kazao je Mučić.

Dodao je da predstoji dugotrajan period rehabilitacije, ali da se nadaju da će postepeno sve biti u redu.

“Asmira je prošla veliki broj proceduru u liječenju, poremećaja koagulacije, kao i ozbiljno oštećenje bubrega, multiorgansku disfunckiju…Ona je veliki borac, svi smo ponosni na nju”, kazao je dr Mučić.

Izlazak svoje kćerke iz bolnice posebno je emotivan bio za oca Asmire Aljošević Janjuza Lukolića, koji nije krio sreću što će zagrliti svoju kćerku poslije toliko vremena.

“Moja kćerka, jedva je izdržala, ali sada ide kući, kod svog djeteta.Ovim putem apelovao bih na mlade žene iz Bara i Ulcinja, da izbjegavaju liječenje u barskoj bolnici. Barska bolnica je bolnica smrti. Posednja tri mjeseca preživjeli smo agoniju. Asmira konačno ide kući, zahvalio bi se ljekarima Kliničkog centra. Jedva je izdržla. Jedva je izržala. Ovim putem zahvalio bih se predsjedniku Opštine Bar, Dušanu Raičeviću koji nam je pomogao, kao i svima koji su bili uz nas u teškim trenucima za našu porodica”, rekao je Janjuz Lukolić.

U nedavnom razgovoru za Pobjedu, Bukurija Aljošević Lukolić, majka Asmire Aljošević, kazala je da je ogorčena reakcijama direktora barske Bolnice Igora Karišika, koji je za vrijeme dok se njena kćerka borila za život izjavio da je utvrđeno da nema ljekarske greške.

“Pri tom niko nije našao za shodno da nas pozove da pita kako je Asmira, da li nama kao porodici nešto treba. Ko će da odgovora za narušeno zdravlje moje kćerke, pita li nas neko kako idemo svaki dan do Podgorice, da li imamo da ponesemo sve što joj je potrebno? A što se tiče doktorice koja je porodila moju Asmiru, Svetlane Šćekić i njene asistentkinje, na pravdi boga, odmah bi trebala da im bude oduzeta licenca. A oni rade kao da se ništa nije dogodilo”, kazala je tada ona.

Izvor: Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)