“Šta je to što smo mi iz jednog recimo dvanaestogodišnjeg modela sprovođenja programa Stručnog osposobljavanja u odnosu na te diplomirane bolonjce. Šta smo mi zaključili, koja su naša iskustva i možemo li mi dati jedan opšti osvrt, da li je to neka druga institucija, zapravo važno da neka druga institucija uradi, jeste imamo li mi neka mišljenja. To su sve neka pitanja na koja nemamo odgovore. Recimo Savjet za visoko obrazovanje je tijelo koje je jako dugo pasivno, čak ne znam ni da li je u skorije vrijeme konstituisano i da li ima neke rezultate svoga rada.” – objašnjava Kaluđerović.
U Centru za građansko obrazovanje bilo je različitih iskustava, prošao je značajan broj visokoškolaca po bolonjskom procesu obrazovanja, kaže sagovornica E televizije.“Zavod za zapošljavanje bi trebao kroz nekakav kontakt sa poslodavcima da oslušnemo šta su oni zaključili, koje su te kompentencije i vještine i kakvo je to znanje koje su nama studenti sa završenim prvim nivoom studija, osnovnim studijama dali i pokazali. Šta su naša konačna iskustva.” – smatra Kaluđerović.
Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore Andrej Vukčević kaže da je izvjesno šta se novim zakonom želim regulisati.
“U pitanju je model studia 3+2+3 koji se proteklih godina pokazao kao vrlo neadekvatan, nepravedan i neodgovarajući za Crnu Goru, naše društvo i državu. Imajući u vidu da su bechelor studije iako inicijalno kada su bile uvedene trebale da dobiju na određenom značaju koje nisu imale prije, ipak se do danas to nije desilo.” – kaže Vukčević.
Upravo zato mladi visokoškolci nailaze na probleme i prepreke prilikom stupanja na tržište rada.
“Tih 180 kredita koje vi dobijate sa bachelor diplomom ipak su nedovoljni za najveći broj poslova koji se traže na tržištu rada. To vas sa druge strane tjera da upišete i dvogodišnje master studije sto podarzumijeva i pored 3 semestra ispita još i odbranu master rada za koji je potrebna detaljna priprema koji treba da bude želja studenta da napreduje, a ne obaveza. Sve zaonteresovane strane prepoznale su ovo kao problem i to je znak da se nešto mora preduzeti. Za sada suprotnih predloga u odnosu na one koje smo već ustanovili-nema.” – objašnjava Vukčević.
Preporučeno
Ostavljen je rok do 27. maja da svi studenti pošalju svoje predloge i viđenje situacija. To se uvijek ispostavilo kao dobra praksa i predlog koji pođe od studentskog parlamenta UCG predstavlja plod zajednickog rada između krovnog predstavnickog studentskog tijela i studenata UCG, zaključuio je sagovornik E televizije.