MANS-ova reakcija uslijedila je nakon što je Abazović saopštio kako sumnja da ta organizacija ne želi da se kavačkom i škaljarskom klanu oduzme imovina jer se suprotstavljaju usvajanju kontroverznog „antimafija“ zakona, koji ocjenjuju kao selektivan, a koji su oštro kritikovali brojni domaći i međunarodni eksperti.
Abazović je dan ranije pozvao poslanike da usvoje zakon o kojem je Skupština 28. februara odbila da se izjašnjava, a nakon oštrih kritika parlamentaraca, Vlada Crne Gore povukla uz dogovor da se na radnoj grupi još jednom pokuša unaprijediti, što civilni sektor ocjenjuje kao nemoguće. Dodatno, skupštinska radna grupa od 28. februara do danas nije imala niti jednu sjednicu, a Vlada je ipak ponovo uputila ovaj pravni akt u proceduru usvajanja po hitnom postupku.Većina poslanika je na pomenutoj sjednici Skupštine predložene izmjene Zakona ocijenila da su pune pravnih manjkavosti i da su politički motivisane. Abazović posljednjih dana insistira na usvajanju kontroverznog zakona, uz nonšalantnu opasku da ga mogu popravljati novi saziv Skupštine i nova vlada.
Postavljaju se pitanja, tvrde u MANS-u, zašto bi se zakon popravljao za pola godine, kako premijer pokušava relativizovati nedostatke vladinog prijedloga, a da do tada brojne rupe u tom zakonu iskoriste odabrani kriminalci i tajkuni.
Postavlja se pitanje i zašto premijer nikada nije iznio sumnje u njegove najbliže saradnike koji su uhapšeni zbog organizovanog kriminala, kao ni u one koji su mu ih predložili. Umjesto toga, on optužuje MANS koji je otkrio najveće slučajeve u ovoj državi, zbog čega smo bili predmet brutalnog progona prethodnog režima – ocjenjuju u MANS-u.
Kako navode, nema tog pritiska bilo koje vlasti zbog kojeg će odustati od borbe za pravdu i prestati da se suprotstavljaju usvajanju selektivnog zakona kojim se aboliraju svi koji su stekli ogromno nezakonito bogatstvo u toku 90-ih godina.
Smatramo da u slučajevima oduzimanja imovine kriminalaca ne smiju odlučivati sudije koje je birala Vesna Medenica i tražimo da se uspostavi poseban sud sa sudijama čija imovina i veze sa organizovanim kriminalom su predmet detaljne provjere. Zbog toga pozivamo poslanike da ne glasaju za selektivni zakon koji predlaže Vlada, uprkos pritiscima odlazećeg premijera, već da održe višegodišnja obećanja da će sva nezakonito stečena imovina biti oduzeta i vraćena u državni budžet – navode iz MANS-a.
Vlada Crne Gore, kojoj je još u avgustu prošle godine prestao mandat izglasavanjem nepovjerenja, predložila je raspuštenoj Skupštini da proširi dnevni red sa izmjenama zakonskih rješenja koja su utvrđena daleko od očiju javnosti, a odnose se na oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću.
Na telefonskoj sjednici, bez javne rasprave, Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parničnom postupku čije se izmjene odnose na postupak u parnicama po tužbama za trajno oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, a utvrdila je i prijedlog izmjena Zakona o sudovima kojim Vlada predlaže da o oduzimanju višemilionske imovine kriminalaca, tajkuna i političara odlučuje isključivo Osnovni sud u Podgorici.
Preporučeno
Tekst zakona je, nakon višemjesečnog skrivanja u Ministarstvu pravde i ignorisanja zahtjeva medija od ministra Marka Kovača, objavljen tek nakon što su mediji objavili oštre kritike eksperata Evropske komisije zbog selektivnosti, neusklađenosti sa standardima, kao i nedostatka javne rasprave. Kovač je i tada pokušao da manipuliše i obmane javnost tvrdeći da ono što su objavili mediji nije stav Evropske komisije, što je demantovala portparolka EK Ana Pisonero u izjavi za Pobjedu.