U međuvremenu, politička blokada koči primjenu medijskih zakona, pa bi evropski put Crne Gore ponovo mogao ući u neizvjesnu fazu.
Skoro godinu nakon što je Crna Gora dobila pozitivan IBAR – izvještaj koji je trebalo da označi prekretnicu na evropskom putu – četiri od 12 usvojenih “IBAR zakona” već su na stolu za doradu.
Riječ je o zakonima iz oblasti borbe protiv korupcije, pravosuđa i ljudskih prava.
Da IBAR ipak nije donio očekivanu reformu, smatra građanska aktivistkinja Dina Bajramspahić.
“Sad već vidimo ono na što smo upozoravali i tada, da je IBAR bio ipak poklonjen kao jedan izraz dobre volje Evropske unije da otkoči proces, da nam da podsticaj, da nam to bude neka odskočna daska za mnogo ozbiljniju dinamiku kakva je bila očekivana nakon IBARA, koja se nažalost nije desila”, kazala je Bajramspahić za Vijesti.
Pored Zakona o sprečavanju korupcije, izmjene čekaju i Zakonik o krivičnom postupku, Zakon o Sudskom savjetu i sudijama, te Zakon o državnom tužilaštvu.
U opoziciji kažu da su se te izmjene mogle odraditi i ranije, dok iz parlamentarne većine nijesu željeli pred naše kamere na ovu temu.
“Ono što je najavljeno su neke promjene koje smo mi tražili i prošle godine. Dakle, i zaista je nejasno zašto prošle godine za to nije postojalo sluha”, rekla je Ana Novaković Đurović, poslanica Građanskog pokreta URA.
Da je ipak riječ o pažljivo planiranoj reformi, a ne reakciji na slabosti prethodnog rada, tvrde iz Ministarstva evropskih poslova (MEP).
Iz resora Maide Gorčević naglašavaju da IBAR zakoni nijesu bili kozmetičke izmjene niti puka forma bez suštine.
“Iako su ljetos ispunjena privremena mjerila za dobijanje IBAR-a bila pod vremenskim pritiskom, ona nisu bila ‘ad hoc’. To što se zakoni i dalje dorađuju nije slabost, već potvrda dvosmjernog procesa evropskih integracija. IBAR zakoni su bili reformski odgovor na konkretne zahtjeve EU, dogovorene u direktnoj komunikaciji s Evropskom komisijom”, kazali su iz MEP.
Uslov za dobijanje IBAR-a bili su i medijski zakoni, sa čijom primjenom se kasni jer je taj proces zakočila parlamentarna većina. Kritike su stigle i iz Delegacije Evropske unije, koja upozorava da je puna i efikasna primjena ovih zakona ključna za ispunjavanje završnih mjerila za vladavinu prava.
“Dakle, onemogućava izbor članova Saveta Agencije za audio-vizualne medijske usluge i Savjeta Radio-Televizije Crne Gore, u skladu sa IBAR zakonima, samo zato što želi da politički kontroliše ove institucije. Namjera je da se ti zakoni mijenjaju, kako bi omogućili da ne ulaze stručni, nego politički podobni kadrovi”, rekla je Novaković Đurović.
“Taj slučaj veoma indikativan jer pokazuje EU da postoji mogućnost da nakon što zatvorimo pojedina poglavlja na temelju reformi da bismo zatvorili ta poglavlja, odmah nakon zatvaranja, krećemo u suprotnom pravcu”, kazala je Novaković Đurović.
Preporučeno
Crna Gora je zahvaljujući IBAR-u u decembru zatvorila tri poglavlja, a čeka nas još 27.